Organik

Yumurta Kodları, Numaraları, Barkod Ne Anlama Geliyor?

09/10/2018

Yazar:

Yumurta Kodları, Numaraları, Barkod Ne Anlama Geliyor?

Değerli ziyaretçiler bu içerikte sizlere müjdemizi vermek istiyoruz. Yumurta alırken artık bizi kimse kandıramayacak. Yumurtalarda yeni barkod sistemi tam anlamıyla devreye girmiş durumda. Yeni dönemde yumurta kodları, numaraları sayesinde yumurtaların üretimi hakkında rahatlıklı bilgi sahibi olabiliyoruz.

Yumurta alırken dolandırılma dönemi bitti

Sağlığımız için bir çok besin maddelerini alırken seçici davranıyoruz. Doğal, organik olan ürünleri tercih etmeye çalışıyoruz. Bu davranışı yaşam biçimi olarak uygulayan yüz binlerce insanımız var.  Hal böyle olunca bu durumu fırsat kollayan üreticilerimiz, yumurtaları her ne yolla üretirse üretsin organik diye satmaya, bu işten kar elde etme çabasının içine girmiş durumlardı. Bu durumun farkında olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yeni bir yumurta barkod sistemi geliştirerek, yapılan dolandırıcılığın önüne geçmeyi planladı ve uygulamaya koydu. Çok doğru yerinde bir hamle umarız tüm ürünler için bu tarz çözüm yöntemleri hayata geçirilir.

Yumurtaların hangi yolla üretildiğini anlamak

Artık üreticiler, ürettikleri yumurtaları satışa sunmadan önce bardodlamak zorundalar. Numaralandırılmamış yumurtalar piyasaya sürülemeyecek ve satışı sağlanamayacak. Tüm bunlara rağmen satış yaptığı belirlenen işletmeler veya kişiler ağır yaptırımlar karşısında kalabilir.

Yumurtaların üzerindeki kodlar sayesinde yumurtanın hangi şekilde üretildiği, hangi ilde üretildiği, hangi kümesten çıktığını rahatlıkla öğrenebileceğiz. Şimdi sizlere Yumurta kodları, numaraları, ve barkodların ne anlama geldiğini paylaşıyoruz.

Yumurta Kodları, Numaraları Anlamları

Yumurta kod ve numaraları

0 numaralı kod : Organik Yumurta

0 numaralı kod uygulanan yumurtalar, organik bir şekilde üretildiğini ifade eder. Tavukları beslerken kullanılan yem organiktir, doğal yollar kullanılarak yetiştirilmiştir. İçeriğinde herhangi bir hormon bulunmaz. En sağlıklı ve en pahalı üretim yöntemidir.

1 numaralı kod: Gezen Tavuk Yumurtası

1 numaralı kod uygulanan yumurtalar, gezen tavuk yumurtası olarak belirlenmiştir. Tavukların özgür olduğu, gezebildiği ortam içerisinde üretilen tavuklardan elde edilir. GDO’suz yem kısıtlılığı olmadığı için güvenilirliği tartışılan yumurta türüdür.

2 numaralı kod: Kümeste Kafes Olmadan Dolaşan Tavuk Yumurtası

2 numaralı kod uygulanan yumurtalar, kümes içinde kafes olmadan dolaşan tavuk yumurtası olduğunu ifade eder. Bu tarz üretilen yumurtaların hangi yem kullanıldığı ve kullanılan yemlerin hormonlu olup olmadığını kestirmek güçtür.

3 numaranı kod: Kafeste Büyüyen Tavuk Yumurtası

3 numaralı kod uygulanan yumurtalar, kafeste büyüyen tavuk yumurtası olduğunu ifade eder. En ucuz yumurta türüdür.

Yumurtalarda ülke kodu : Barkod üzerinde üretim numarasından sonra gelen numaralar, yumurtanın hangi ülkede üretildiğini ifade eder yukarı paylaştığımız örnek resimden inceleyebilirsiniz.

Yumurtalarda il kodu : Barkod üzerinden ülke kodundan sonra gelen rakamlar yumurtanın hangi ilde üretildiğini ifade eder. İl trafik plaka kodlarıyla ifade edilir.

Yumurtalarda işletme kodu : Barkod üzerinde il kodundan sonra gelen numaralar yumurtanın hangi işletme tarafından üretildiğini ifade eder. Bu numarayı işletmeler tarım ve hayvancılık bakanlığından elde ederler.

Yumurtalarda kümes kodu : İşletme numarasından sonra gelen kodlar, tavuklara sahip olan işletmelerin hangi kümesten yumurta ürettiklerini ifade eden rakamlardır.

Kodların doğru olup olmadığını teyit etmek

Aldığınız yumurtaların üzerindeki kodları teyit etmek isterseniz, yapmanız gereken Alo 174 Gıda hattını arayarak karşınıza çıkan temsilciye, yumurtanın üzerindeki rakamları iletmeniz yeterli olacaktır. Temsilci sistem üzerinden bakarak, yumurta hakkında bilgileri size iletecektir.

Yukarıda paylaşılan yumurta numaraları, kodları sayesinde satın aldığımız yumurtaların nasıl üretildiğini anlayabilirsiniz. Bu sayede satın aldığınız ürünü bilinçli bir şekilde almış olacaksınız. Doğal, organik adı altında satılan bir çok yumurtanın aslında doğal ve organik olmadığı bu dönemde, bu uygulamanın bir çok insanı rahatlatacağını düşünüyoruz. İnsan sağlığı için protein ayrı bir önem taşıyor özellikle spor yapan insanlar gelişimlerini hızlandırmak adına protein tüketimine dikkat etmelidir. Organik hayat ekibi olarak sizlere, organik yumurta satın almanızın  daha sağlıklı ve yararlı olacağını öneriyoruz. Sağlıklı günler, proteini vücudunuzdan eksik etmeyin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir