Sağlık

Uzun Ömürlü Yaşamak İçin 12 Sağlıklı Alışkanlık

05/10/2018

Yazar:

Uzun Ömürlü Yaşamak İçin 12 Sağlıklı Alışkanlık

Hayat tarzı tercihleri fiziksel ve zihinsel yaşlanma konusunda büyük etkilere sahip. Kaliteli, iyi ve sağlıklı bir yaşam sürmek için belli başlı alışkanlıkları edinmemiz gerekiyor. Size sunacağımız uzun ömürlü yaşamak için 12 sağlıklı alışkanlıklar listesini düzenli uyguladığınızda kendinizi daha genç, daha güçlü ve daha mutlu hissedeceksiniz. Tüm bunlar bilimsel olarak araştırılmış, deneyler uygulanarak kanıtlanmış bilgilerdir.

Şüphesiz ki yaşlanma, hayatın en doğal işleyen sürecidir. Tercih ettiğiniz yaşam tarzı bu süreci nasıl geçireceğinizi belirler. Hayatta her şeyin önünde önce sağlık gelir ve tercihlerinizi en ne pahasına olursa olsun sağlıktan yana kullanmalısınız. Bu dünyaya bir kere geliyoruz ve bu hayatı en sağlıklı şekilde geçirmek kendiniz ve çevreniz için alacağınız en önemli karardır. Yaşınız ilerlediğinde keşke kelimelerini sık kullanmamak adına hemen şimdi şu saniye alışkanlıklarınızı değiştirme zamanı ! Sağlıklı ve zinde bir yaşam için sunacağımız alışkanlık önerilerini başlıklar halinde paylaşıyoruz.

Uzun Ömürlü Yaşamak İçin 12 Sağlıklı Alışkanlık

1- Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenin

Günlük hayatta kullandığınız besinlere dikkat edin sağlıklı, organik ürünleri satın almaya ve tüketmeye çalışın. 3 beyazdan olabildiğince uzak durmaya çalışın. Mineral, lif ve vitaminlerin bol olduğu gıdalar tüketmeye özen gösterin. Daha ayrıntılı bilgiler için Sağlıklı beslenme kategorimizdeki yazıları inceleyebilirsiniz.

2- Temizliğinize dikkat edin

Temizliğinize dikkat edin

Vücudunuzu her gün yıkamanız çok önemli. Her bir bölgeniz için aynı özeni göstermeye çalışın.

3- Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz yapın

Egzersiz ve sporun sağlığımız üzerinde etkisi çok önemlidir. Düzenli egzersiz yapmaya özen gösterin. Yoğun yaşam temposunda az da olsa  vücudunuzu ve kalbinizi hızlandıracak hareketleri uygulamaya özen gösterin. Örnek vermek gerekirse asansör yerine merdivenleri kullanın. Toplu taşıma kullanıyorsanız gideceğiniz yerden bir durak önce inip yürüyün. Öneri : haftada kaç gün spor yapılmalıdır

4- Sigara alkol kullanımından uzak durmaya çalışın

Sigara alkol kullanımından uzak durmaya çalışın

Sigara ve alkol vücudumuzun yaşlanmasını hızlandıran ürünlerin başında gelir. Bırakabiliyorsanız bu ürünlerin kullanımını tamamen bırakmaya çalışın. Bu alışkanları terketmek için hasta olmayı beklemeyin!

ÖNERİ: Sigara bırakma hattı 

5- Zihin egzersizleri uygulayın

Zihin egzersizleri uygulayın

Yapılan araştırmalara göre zihin egzersizleri yapan kişiler daha uzun yaşıyor. Zihninizin sağlıklı ve zinde kalması için gereken egzersizleri uygulamaya çalışın. Kitap okuyun, yapboz yapın, yazı yazın, meditasyon yapın.. vb çeşitlendirebilirsiniz.

6- Boş zamanların tadını çıkarın

Boş zamanların tadını çıkarın

Sizi eğlendiren, mutlu eden etkinliklerle zaman geçirin hayata bakış açınız ve motivasyonunuz bu şekilde sürekli yüksek olacak daha mutlu bir yaşam süreceksiniz.

7- Stresten olabildiğince uzak kalmaya çalışın

Stresten olabildiğince uzak kalmaya çalışın

Günümüzde bir çok hastalığın kaynağına bakıldığında stres faktörü ön plana çıkıyor. Stresten uzak bir hayat tercih etmeye özen gösterin. Stresli olduğunuzu hissettiğiniz an kendi kendinize olumlamalar yaparak stresten uzaklaşma çalışın.

8- Bol bol su tüketin

Bol bol su tüketin 

Günün yoğun temposunda su içmeyi ya unutuyoruz yada farklı içecek türlerini tüketmekten su içmeye sıra gelmiyor. Su vücut sağlığımız için en önemli yaşam kaynaklarından biridir. Günde yeterli miktarda su içtiğinizden emin olmalısınız. Günlük su ihtiyacı, kaç litre su tüketmeliyiz başlıklı yazımızı okumanızı öneririm.

9- Müzik dinleyin

Müzik dinleyin

Müzik ruhun gıdasıdır. Düzenli müzik dinlediğiniz zaman daha keyifli ve daha mutlu olacaksınız. Deneyin görün !

10- Uyku düzeninize dikkat edin

Uyku düzeninize dikkat edin

Uyku zihnimizin ve vücudumuzun bir sonra ki güne en verimli başlamasını sağlar. Düzenli uyku alışkanlığını edindiğiniz de uyumak, uyanmak sorun olmaktan çıkar. Ayrıntılı bilgi için Sağlıklı bir hayat için günde kaç saat uyumalıyız başlıklı yazıyı incelemenizi öneririm.

11- Sevdiklerinize zaman ayırın

Sevdiklerinize zaman ayırın

Sevdiklerinizle geçireceğiniz zaman sizleri daha mutlu ve daha huzurlu kılacaktır.

12- Gülmeyi alışkanlık haline getirin

Gülmeyi alışkanlık haline getirin

Gülmeyi alışkanlık haline getirin. Yapılan araştırmalara göre gülmenin salgıladığı hormanlar sayesinde daha huzurlu ve mutlu bir yaşam bizleri bekliyor.

Özet

Uzun ömürlü yaşamak için 12 sağlıklı alışkanlıkları sizler için derledik. Daha mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam için bu önerilere kulak asmanız da fayda olacağını düşünüyoruz. Eklemek istedikleriniz varsa yorum alanından bizlere gönderebilirsiniz. Sağlıklı günler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir