Yaşam

Uyandığınızda Beyin Gücünüzü Arttıracak Öneriler

09/10/2018

Yazar:

Uyandığınızda Beyin Gücünüzü Arttıracak Öneriler

Güne daha verimli başlamak için size uyandığınızda beyin gücünüzü arttıracak öneriler sunuyoruz. Sağlıklı ve kaliteli yaşam için beynimizin doğru ve verimli çalışmasını sağlamak hayata bakış açınızı değiştirecektir.

Uyandığınızda Beyin Gücünüzü Arttıracak Öneriler

Yatağa ya da öğleden sonra şekerlemesine gitmeden önce yaptıklarınız, beyin gücünüzde farklılıklar yaratabilir. Bunlar zihninizin keskinleşmesine yarayan ince ayarlardır.

  • Beyaz Gürültüyü Pembe Gürültü İle Değiştirin

Daha önceleri beyaz gürültü (bir tavan fanı ya da saç kurutma makinesi sesi gibi gece boyunca kesiksiz bir uyku sağlamak için cihazlardan çıkan dengeli ses, beyaz gürültü olarak adlandırılıyor.) veren kaynaklar eşliğinde uyumanın, hafıza için iyi olduğu düşünülüyordu. Artık pembe gürültü (şelale sesi veya yağmur sesi vb.) yayan kaynaklar eşliğinde uyumanın, hafızayı 3 kat daha fazla güçlendirdiğini gösteren çalışmalar var.

Araştırmalar,  yaşlı yetişkinlerin pembe gürültü dinlediklerinde, derin ve yavaş uykularının daha iyi olduğunu gösteriyor. Ertesi gün uygulanan hafıza testinde pembe gürültü ile uyuyan grubun 3 kat daha yüksek puan aldıkları gözlendi.

Size önerimiz, kendiniz için internetten bir pembe gürültü uygulaması indirin ve daha sonra uykuya dalın.

ÖRNEK: Pembe gürültü sesi

  • Güzel Kokular Eşliğinde Uyuyun

Fırından çıkan elmalı turtanın kokusunun, düşüncelerinizi doğruca annenizin mutfağına göndereceğini biliyorsunuz.  Ancak güzel kokuların etkisi bununla bitmiyor. Aynı özellikten yararlanarak gece uykusu sırasında beyin gücünüzü de arttırabilirsiniz. Bir hafıza çalışmasında, insanların uyuduğu odaya gül kokusu verildi. Gece boyunca bu kokuyu duyarak uyuyan insanlar, kontrol grubuna kıyasla günlük yapılacak görevlerini daha iyi hatırladılar. Araştırmacılar kokunun, hipokampüste (beynin hatırlama ile ilgili bölümü) önceki anıları harekete geçirdiğini ve yeni bilgileri depolamayı daha kolay hale getirdiğini söylüyor. Tek ihtiyacınız olan, gece boyu güzel bir koku kaynağı bulmak.

Artık anılarınızı depolamaya hazırsınız.

  • Gece Yarısı Atıştırmasından Kaçının

Buzdolabına gece yarısı baskınları düzenliyorsanız, atıştırmalık zamanlarınızı yeniden düzenlemenizi öneririz. Araştırmalar uyku uyuma saatlerinde yemek yemenin, hipokampüs aktivitesini olumsuz etkilediğini gösterdi.

En iyisi, geç saatte atıştırma yapmaktan vazgeçin. Uyandığınızda beyin gücünüzü arttıracak önerilere devam edelim..

  • Uykudan Önce Çalışın

Bu çalışma iki grup üzerinde yapıldı. Birinci grup ezberleme çalışmasını sabah saat 9 ‘da yaptı. İkinci grup ise ezberleme çalışmasını akşam saat 21:00 de yaptı. Grupların hatırlama düzeyleri karşılaştırıldığında, akşam uykudan önce ezber çalışması yapmış olanların, daha iyi hatırlayabildiğini saptadılar.

Araştırmacılar uykunun yeni öğrenilen anıların düzenlenmesine yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Aslında bunlar etkileyici bir hafızaya sahip insanların günlük alışkanlıklarıdır.

Öğrendiğinizi hatırlayacağınızdan emin olmak ister misiniz? Yatmadan hemen önce hatırlamak istediğiniz konuyu gözden geçirin.

  • Yapacağınız İşin Hayalini Kurun

Bir işi veya sunumu hayallerinizde canlandırın. Canlandırırken de mutlu olun, çünkü daha sonra hatırlayacaksınız. (Ne hakkında olursa olsun, hayalleriniz sizin hakkınızda düşündüğünüzden çok daha fazlasını açığa çıkarır.) Depresyon hissedilmeden uyunan uykuda,  öğrenme doğrudan hipokampüse kodlanır. Son yapılan araştırmalara göre, keyifli bir uyku sırasında,  daha önce öğrendiğiniz bir şeyi hayalinizde canlandırmanız hafızanızı geliştiriyor.

Çalışmada insanlar karmaşık bir labirentin düzenini öğrendiler ve öğle uykusundan 5 saat sonra teste alındırlar. Görevle ilgili hayalleri olanlar, bu hayallere odaklanmayanlara veya o sırada uyanık olanlara göre çok daha iyi performans sergilediler.

  • Öğleden Sonra Kısa Bir Şekerleme Yapın

İşte burada uyumak için bir başka sebebiniz daha var. Berkeley California Üniversitesinde çalışan araştırmacılar, küçük bir katılımcı grubunun zor bir öğrenme görevini üstlenmelerini istedi. Daha sonra aynı gün öğlen  şekerlemesi yapanların öğrenme potansiyellerinin, öğlen şekerlemesi yapmayanlara göre daha iyiolduğu saptandı.

Araştırmacılar uykunun, yeni bilgilerin öğrenilip hatırlanabilmesi için beyin karmaşasını temizleyen bir süpürge gibi davrandığını söylüyorlar.

  • Sabah Yataktan Zamanında Kalkın

Daha fazla uyumanın daha iyi olduğunu düşünebilirsiniz, ama durum böyle değil. Yaşlı kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada, 5 saatten az ya da 9 saatten fazla uyuyanların hatırlama potansiyelleri incelendi. Amerikan Geriatri Dergisinde yayınlandığına göre, her iki grupta 7 saat boyunca uyumuş olanlardan daha kötü performans sergilediler. Aslında gerekenden az veya fazla uyumanın beyni 2 yaş daha yaşlandırdığı ortaya çıktı. Uykunuz (9 saatten fazla veya 5 saatten az ise)  daha parçalanmış bir uyku uyuyorsunuz. Ve bu durum da beyin sağlığınıza zarar veriyor.

Bu nedenle saatinizin alarmı çaldığında yataktan kalkmayı ertelemeyin.

Öneri : Günde kaç saat uyumalıyız

Özet ve sonuç

Yukarıda paylaştığımız önerilerin hepsi bilimsel olarak kabul görmüş, denekler üstünde uygulanmış bilgilerdir. Beyin gücüne ve sağlığına inanan biriyseniz uygulamanızı öneriyoruz. Değişimi gördüğünüzde çok şaşıracaksınız. Uyandığınızda Beyin Gücünüzü Arttıracak Öneriler başlıklı içeriğimizden memnun kaldıysanız, aşağıdaki yorum alanını kullanarak bizlere görüşlerinizi iletmekten çekinmeyin. Sağlıklı günler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir