Beslenme

Ucuz ve Sağlıklı 8 Yiyecek Önerisi

05/10/2018

Yazar:

Ucuz ve Sağlıklı 8 Yiyecek Önerisi

Yiyecekler insanlar için hayatı önem taşıyan besin kaynaklarıdır. Yediğimiz yemekler, içtiğimiz içecekler, hayatımızın başından sonuna kadar, sağlık açısından oldukça önemlidir. Bütçeye uygun ve besin değeri yüksek yiyecekler bulmak ve tüketmek biraz araştırma yapıldığında kolay bir şekilde belirlenebilir. Sizler için belirlediğimiz hem uygun fiyata sahip hem de sağlıklı olan Ucuz ve sağlıklı 8 yiyecek önerisi şunlardır;

Ucuz ve Sağlıklı 8 Yiyecek Önerisi

1- Kahverengi pirinç ( esmer pirinç )

Pirinç, birçok ülkede bir elyaftır çünkü çok ucuzdur. Kahverengi pirinç, bir karbonhidrat olsa da sizin için sağlıklı ve aslında kilo vermenize yardımcı olabilmektedir. Bir kahverengi pirinç porsiyonu günlük önerilen miktarın %21’ini, B6 vitaminin %15’ini, önerilen günlük demir miktarının %4’ünü ve 3,5 gram lifini içerir. Kahverengi pirinç, beslenmede daha yüksektir ve kan yoluyla beyaz pirinçten daha yavaş emilir.

Harvard’daki araştırmacılardan bir çalışma, haftada iki veya daha fazla kahverengi pirinç ( esmer pirinç ) porsiyonu tüketen Amerikalıların Tip 2 diyabet gelişme riskini yaklaşık %10 oranında azalttığını, Harvard Tıp Okulu ve Brigham Kadın Hastanesi çalışmasının ise kahverengi pirinç tüketen kadınlarda da bu oranın iyi derece olduğunu tespit etmiştir. Çalışma ayrıca, tam tahıllardan en fazla lif tüketenlerin ağırlık kazanma olasılığının%49 daha az olduğunu buldu.

Sağlık dergisine göre, bir yarım fincan pirinç porsiyonu, metabolizmayı artıran ve yağ yakmaya yardımcı olan sağlıklı bir karbonhidrat olan 1,7 gram dayanıklı nişasta içerir. Ancak, dikkat edilmesi gereken bir nokta: Kahverengi pirinç kalorisi düşük olduğundan, sadece önerilen porsiyon miktarını tüketmek ve kilo kaybı için genel olarak düşük kalorili bir diyet yapmak en iyisidir. Esmer pirinç sağlıklı ve ucuz yiyecek arayanlar için güzel bir tercih olacaktır.

2- Yağsız Yoğurt

Yağsız Yoğurt

Yoğurt besin değeriyle dolu bir gıda olarak adlandırılıyor ve sağlığa gözden kaçırılmaması gereken birçok yararı bulunmaktadır.

En sağlıklı gıdalar üzerine yapılan bir araştırmada, porsiyon başına 23 gram protein ile et bazlı protein kaynaklarına rakip olur. Düşük yağlı, düşük şeker versiyonlarını seçtiğiniz sürece kesinlikle sağlıklı olursunuz. Yağsız yoğurt sağlıklı ve ucuz yiyecek arayanlar için alternatif bir tercih olabilir

3- Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, sevdiğiniz ya da nefret ettiğiniz yiyeceklerden biridir, ancak ucuza sağlıklı yemek yemek istiyorsanız birçok faydası vardır. Lif açısından zengin,  ve ayrıca kalp sağlığı açısından da zengindir. Ancak, burada bir dikkat edilmesi gereken: ilave şeker ile anlık yulaf ezmesi veya yulaf ezmesinden kaçınmanız gerektiğidir. Yulafınıza şeker katmak yerine, tat vermek için stevia, bal, tarçın veya Hindistan cevizi gibi baharatlar eklemeyi düşünün. Yulaf ezmesi ayrıca Sağlık Dergisi’ne göre 4,6 gram Dayanıklı Nişasta içerir. Yulaf ezmesi özellikle spor yapanlar için ve sağlıklı ve ucuz yiyecek arayanlar için biçilmiş kaftan.

4- Fasulye

Fasulye

Garbanzo fasulyesi, barbunya fasulyesi, siyah fasulye gibi türleri bulunan bir besin kaynağıdır. Fasulye sadece protein içermez, ayrıca lifleri de içerisinde barındırır. Fasulye ucuz, düşük kaloridir ve farklı lezzet kombinasyonları oluşturmak için içerisine hemen hemen her çeşit sebze veya baharat ekleyebilirsiniz.

Amerikan Koleji Beslenme Dergisi’nden yapılan araştırmada, fasulye yiyenlerin %23 daha ince bel kalınlığı ve daha az %22 oranında da obez olma riski bulundu. Ayrıca, Ulusal Sağlık ve Beslenme Sınavı Araştırması’na göre, fasulye tüketimi daha fazla besin alımı, azaltılmış sistolik kan basıncı, daha düşük vücut ağırlığı ve daha küçük bir bel ile doğrudan alakalı olduğu tespit edilmiştir. Bunların yanında fasulye iyi demir kaynakları arasında yer alır. Fasulye sağlıklı ve ucuz yiyecek arayanlar için güzel bir tercih olacaktır.

5- Konserve Ton Balığı

Konserve Ton Balığı

Konserve ton balığı, beyin fonksiyonlarına ve hücrelerimizi onarmaya yardımcı olan sağlıklı besinlerden bir tanesidir. Ancak, ton balığının tüketilmesinde hamile kadınların ve çocukların dikkat etmeleri gereklidir. Konserve ton balığındaki cıva seviyeleri bu yemeği potansiyel olarak güvensiz hale getirebilir. Konserve ton balıklarını kararında yemek, sağlık dengenizin düzenli kalmasını sağlar. Konserve ton balığı sağlıklı ve ucuz yiyecek arayanlar için güzel bir tercih olacaktır.

6- Patates

Patates

Patateslerin birçok sağlık açısından yararı vardır. Günlük A vitamini alımının yaklaşık %37’sini, B6 vitamininin %15’ini içerir ve ayrıca potasyum ve lif oranları da yüksektir. Tatlı patateslerde ayrıca C vitamini, magnezyum, bakır, niasin, B1 vitamini, B2 vitamini ve fosfor bulunur.

Patatesler kilo vermenize yardımcı olabilir mi? Aslında evet, içeriği gereği patatesler besin açısından yoğun olduğundan, daha tok bir şekilde hissetmenize yardımcı olabilirler. Patatesleri, tereyağı ile tüketmediğiniz sürece bir diyetin büyük bir parçası olabilirler. Patates, sağlıklı ve ucuz yiyecek arayanlar için mantıklı bir tercih olacaktır.

7- Elma Ve Diğer Düşük Maliyetli Meyveler

Elma Ve Diğer Düşük Maliyetli Meyveler

Meyve sağlık için iyi bir fikir ve aynı zamanda kilo verebilmeniz için de önemlidir. Meyve vitaminleri, mineralleri ve lifler ile doludur ve daha az kalori ile tokluk hissetmenize ve su alımınızı artırmanıza yardımcı olarak kilo vermenize yardımcı olabilmektedir. Bazı meyveler diğerlerinden daha pahalı olmasına rağmen, elmayı uygun fiyata alabilirsiniz.

8- Brokoli, Karnabahar Ve Diğer Düşük Maliyetli Sebzeler

Brokoli, Karnabahar Ve Diğer Düşük Maliyetli Sebzeler

Brokoli, havuç ve karnabahar, ucuz olmakla beraber kilo vermeye de yardımcı olmaktadırlar. Bu tarz düşük kalorili sebzelerin yenilmesi kendinizi tam olarak tok hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca vitaminler ve mineraller ile de vücuda destek olur.

Sağlık Dergisi’ne göre, brokoli gibi pişirilmiş veya çiğ, turpgiller gibi sebzeler kanser önleyici güçleri, lifleri ve kilo alımını önleme yetenekleri ile bilinirler. Ayrıca yüksek oranlarda C vitamini, A vitamini, kalsiyum, demir ve potasyum içerirler.

Bonus: Yeşil çay

Yeşil çay

Yeşil çay yiyecek olmamasına rağmen, araştırmacılara göre, besinsel faydalarla doludur ve yeşil çay tüketmek için cebinizden çok fazla para çıkarmanıza gerek yoktur.

Yeşil çay anksiyeteyi (kaygı bozukluğunu) azaltan ve beyin fonksiyonlarını artırabilen amino asit L-teanini içerir. Ancak tüm sağlık yararları yanında, bazı çalışmalarda, yeşil çay metabolizmanın hızını artırmakta ve insanların yağ yakmasına için yardımcı olduğu gözlenmiştir. Yeşil çay hızlı kilo vermek isteyenler için, sağlıklı ve ucuz yiyecek arayanlar için güzel bir tercih olacaktır.

Özet

Bu yazımızda sizlere Ucuz ve sağlıklı 8 yiyecek önerisinde bulunduk. Ekonomik şartlar ve sağlıklı yaşama gereksinimi göz önünde bulundurulduğunda yukarı paylaştığımız yiyecek önerileri ön plana çıkıyor. Sağlıklı beslenme konusunda birbirinden farklı konuları paylaştığımız kategorimizi incelemenizi öneririz. Yorum alanını kullanarak kişisel görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz. Sağlıklı günler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir