Organik

Türkiye’de ve Dünyada Organik Tarım

12/10/2018

Yazar:

Türkiye’de ve Dünyada Organik Tarım

Bu makalede sizlere Türkiye’de ve dünyada organik tarım işleyişini kısa ve anlaşılır bir dille inceledik.

Türkiye’de Organik Tarım

Türkiye’de organik tarım 1986 yılında, ithalatçı firmaların istekleri neticesinde ihracata yönelik olarak, Ege Bölgesi’nden kuru incir ve kuru üzüm ihracatıyla başlamıştır.

Ege Bölgesi, Türkiye’de organik tarımın ilk faaliyet gösterdiği yer olarak bilinmekte, hala organik üretim ihracatının en başında gelen kuru incir ve kuru üzüm üretim merkezi olmasıyla organik tarımda en önemli bölge konumundadır. Ülkemizde organik tarım, geleneksel ihraç ürünlerimiz ile başlamış olup 2013 verilerine göre 213 hammadde bazında 213 ürün sayısına ulaşılmıştır. Başlangıçta organik tarımın gelişme sürecine katkıda bulunan kurutulmuş meyveler ile organik pamuk pazarında Türkiye hala lider konumdadır. Son yıllarda organik semt pazarlarının da katkılarıyla organik ürünlere olan ilgi de artmaktadır.

Organik üreticilerinin %39’u, organik üretim alanlarının ise %29’u Ege Bölgesi’ndedir. İller bazındaki işletme sayıları ele alındığında Aydın 2775 üreticiyle 1. Sırada yer almaktadır. İkinci sırada 1085 üreticiyle Manisa ve 945 üreticiyle İzmir takip etmektedir. İhracat yaptığımız ülke sayısı 32 olup, AB ülkeleri en önemli ihraç pazarlarımızdır.

Organik tarım, son 20 yılda Türkiye’de hızla artmıştır. Bu artışın sebebi, üretici sayısı ve alandaki artışlardır. Bu gelişmeler neticesinde Türkiye, AB’ye organik ürün ihraç en en önemli ülkeler arasındadır.

Dünyada Organik Tarım

Organik tarım ilk kez ABD ve Avrupa’da başlayarak daha sonra diğer ülkelerde de yaygınlık göstermiştir. Organik tarıma ilginin artması ise sağlık ve çevre ile ilgili endişelerin artması, sosyo ekonomik koşulların gelişmesinden kaynaklanmaktadır.

Organik gıda ürünlerine tüketici talebinin artması, organik tarımı benimsemiş çiftçi sayısını da arttırmıştır. Bu talebin büyümesi aynı zamanda uluslararası ticaretin gelişmesine de katkıda bulunmuştur. Kendi ülkelerinde organik ürünler için talep ve iç pazar olmadığı halde bazı ülkeler, Avrupa’da yetişmeyen ama talep edilen ürünleri ürünleri üreterek ihraç etmeye başlamıştır.

Günümüzde organik tarım neredeyse tüm dünya ülkelerinde yapılarak, organik üretim alanları artmaktadır. Organik Tarım Araştırma Enstitüsü’nün istatistiklerine bakarak 2009 yılında Dünya’da toplam 160 ülkede yaklaşık 37.2 milyon hektarlık organik tarım alanı bulunmaktadır. Bu alanlar ise Dünya’daki tarım alanlarının sadece %0.9’luk kısmıdır.

Türkiye’de ve Dünyada organik yarım hakkında düşüncelerinizi, yorumlarını bizlere aşağıdaki yorum alanını kullanarak iletebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir