Sağlık

Sağlıklı Zayıflamanızı Sağlayacak Tavsiyeler

08/10/2018

Yazar:

Sağlıklı Zayıflamanızı Sağlayacak Tavsiyeler

Sağlıklı Zayıflamanızı Sağlayacak Tavsiyeler; Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan obezite sadece bizim için değil, tüm dünya ülkeleri için tehdit oluşturuyor. Yapılan araştırmalara göre, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte hareketsiz hayat ve yanlış beslenme yöntemleri yüzünden dünya genelinde obez sayısı her geçen gün dahada  artıyor. Sağlık bakanlığından edinilen bilgilere göre 2008 yılında obez sayısı 400 milyonken fazla kiloluların sayısı 1,4 milyar olarak paylaşılmıştı. 2015 yılında bu rakamlar 700 milyon obez ve 2,4 milyar fazla kilolu insanının yaşadığını belirtiyor. Sadece 7 yılda veriler ikiye katlamış durumda. 2018 için tahminler bu rakamların iki katı daha arttığı yönünde. Yine yapılan araştırmalara göre Türkiye dünya genelinde obezite sorunu yaşayan 4. büyük ülke olarak incelenmişti.

Obezitenin ve fazla kiloların sağlımıza olan etkileri küçümsenecek düzeyde değil. Hal böyle olunca sağlık bakanlığı sürekli kamu spotları ve bildiriler yayınlıyor. Bu sorunun ortadan kalması için çaba gösteriyor ama yeterli değil. İnsanların bilinçlenmesi gerekiyor. Bizler de kendimize düşen görevin farkındayız. Bu yazımızda sizlere sağlıklı zayıflayabilmeniz için tavsiyelerde bulunacağız. Yemek yemeyerek zayıflamayı düşünen insanlar büyük bir gafletin içinde kendini buluyor. Sağlıklarını tehdit ederek bir çok hastalığın oluşma riskini doğuruyor. Yaşam tarzınızı birazcık değiştirmek, hedeflerimize ulaşmak için gayet yeterli olacaktır.

Sağlıklı Zayıflamanızı Sağlayacak Tavsiyeler

1- Bir yemek rutinine devam edin

Her gün kabaca aynı zamanlarda yemek masasına oturmaya özen gösterin. Uzun süreli kilo kaybında başarılı olan kişiler düzenli bir yemek ritmine sahip olurlar. Yıl boyunca tutarlı bir diyet rejimi hem sağlıklı hemde düzenli kilo vermenizi sağlayacaktır.

2- Fast food yiyecekleden uzak durun

Fast food içerdiği yağlar bakımından ve kullanıldığı malzemeler yüzünden sağlığımızı tehdit eden en büyük etkenlerden biridir. Fast food tüketmek yerine çiğ fındık, badem, avokado vb. sağlıklı ürünlerle  ihtiyacımız olan yağları temin edebiliriz. Trans yağlar kalp hastalığı riskini ortaya çıkarır. fast food benzeri yiyecekler aşırı oranda trans yağ içerir.

3- Düzenli Yürüyüşe çıkın

Günde yeterli miktarda adım attığınızdan emin olun. Her gün kalp atış hızınızı artırmak için egzersiz yapmalısınız. Yürüyüş bunun için güzel bir tercih olacaktır. Sağlık için günde kaç adım yürümeliyiz başlıklı içeriğimizi okumanızı şiddetle öneriyoruz.

4- Dışarı çıkarken sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayın

Dışarıdaki yemekleri tüketmekten uzak durun. Yapılışından emin olduğunuz, kullanılan malzemeleri bildiğiniz ev yemekleri tarzı mekanlardan beslenebilirsiniz ama hangi malzemeleri kullandığını bilmediğiniz hiç bir yerden beslenmemeye özen gösterin. Gerekirse evde kendinize aperatif sağlıklı atıştırmalık yiyecekler hazırlayın ve bunları yanınıza alın.

5- Her zaman ürünlerin etiketlerine bakın

Gıda etiketlerindeki yağ, şeker ve tuz  benzeri içerikleri kontrol edin. Sağlıklı bir yaşam için işlenmiş şekerden, yağlardan ve tuzdan olabildiğince uzak durmalıyız. Özellikle yurt dışından getirilen hammaddelerin içeriğini bilmiyoruz. Denetleme mekanizması ülkemizde bu konuda çok verimli çalışmıyor. Ürünleri incelemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

6- Tükettiğiniz yemek miktarına dikkat edin

Porsiyonlarınızı düzenli aralıklarla küçültmeye çalışın. Birden vücudunuzun alışık olduğu düzeni değiştirmeye çalışırsanız bu durumdan olumsuz etkileneceksiniz. Kendinize belirli periyodlar belirleyip ona göre hareket etmeye özen gösterin. Vücudunuz zamanla bu sisteme alışacak ve az yediğinizde bile yeterli olduğunu hissetmeye başlayacaksınız.

7- Hareketsiz kalma zamanınızı ayarlayın

Günlük hayatta kendinizi düzenli olarak takip edin ve telkinlerde bulunun. Uzun süre hareketsiz kaldığınızı hissettiğiniz an vücudunuzu hareket ettirmek adına uğraşlar bulun. Hareket etmeniz gerektiği bilincinde olmalı ve kendinizi şartlamalısınız.

Öneri : Neden spor yapmalıyız

8- Yeterli miktarda su tüketin

Suyun vücudumuz ve sağlığımız için çok önemli olduğunu unutmayın. Günde yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun. Gerekiyorsa yanınızda litrelik su şişeleri taşıyın. Yatağa girme esnasına kadar tükettiğiniz su miktarını takip edin. Günde kaç litre su tüketmeliyiz başlıklı yazımızı şiddetle okumanızı öneriyoruz.

9- Yemeğinizi yavaş yiyin

Yavaşlama zamanı! Eğer az yemek tüketip doymak istiyorsanız, yediğiniz yemekleri ağzınızda çiğneye çiğneye, lezzetini ala ala yemenizi öneriyoruz. Yapılan araştırmalara göre yemeğinizi ne kadar yavaş yerseniz o kadar erken doyuyorsunuz. Kaynak

10- Bolca meyve, sebze yemeye özen gösterin

Şekerli bir şeyler yemeğe ihtiyacınız olduğunu düşündünüz de meyve yiyerek bu hissinizi bastırabilirsiniz. Meyve sebzelerin içindeki vitamin ve mineraller günlük ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek düzeyde. Tavsiye edilen miktarın tüketilmesi, kanser ve koroner kalp hastalığı riskinin azaltılması dahil olmak üzere bir çok yararı içinde barındırır.

11- Yavaş ve kararlı ilerleyin

Kilo vermek için karar verdiniz, motivasyonunuz çok yüksek, hemen zayıflamak istiyorsunuz. Harekete geçmek başarmanın yarısıdır. Ama geri kalan yarısında zorlu süreçler sizi bekleyecek. Motivasyona ve kararlılığa ihtiyacınız olacak. Birden kendinizi katı diyetler ve kurallar içerisinde bulmayın. Yavaş ve kararlı ilerleyin.

12- Kendinizi ödüllendirin

Sürekli belli başlı kuralları uygulayarak yaşayamazsınız. Kendinizi mutlu edecek çok sevdiğiniz yemeklerden arada tüketebilirsiniz. Bu hareket motivasyonunuzu artıracaktır. Kendinize belirli aralıklarda günler belirleyin ve sadece o günler rejiminizi birazcık esnetebilirsiniz. Aşıraya kaçıp alışkanlık yapmamasına özen göstermelisiniz.

Özet

Sağlınız için, kendiniz için, çevrenizdekiler için bir karar alıp kilolarınızdan kurtulmayı planlıyorsanız. Yukarıda sizler için oluşturduğumuz, Sağlıklı Zayıflamanızı Sağlayacak Tavsiyeleri uygulamanızı öneririz. Kendinize, yaşam tarzınıza göre güncellemeler ve değişiklikler yapmakta özgürsünüz. Hayata bir kere geldik.. diyenlerden de olabilirsiniz. Ama ilerde sonuçları ve çıkan fatura biraz ağır olabilir. Sağlıklı günler bizleri takipte kalın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir