Sağlık

Sağlıklı Bir Hayat İçin Günde Kaç Saat Uyumalıyız

01/10/2018

Yazar:

Sağlıklı Bir Hayat İçin Günde Kaç Saat Uyumalıyız

Sağlıklı bir hayat için günde kaç saat uyumalıyız? merak mı ediyorsunuz, aşağıdaki içerik tüm merakınızı gidermek için tarafımdan oluşturuldu. aklınıza takılan sorular olursa yorum alanından iletebilirsiniz.

Sağlıklı yaşam için uyku dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında geliyor. Bu yazımızda düzenli uyku uyumanın fizyolojimize ve psikolojimize etkilerini inceleyeceğiz. Sağlıklı bir hayat için günde kaç saat uyumamız gerektiğini, uyku düzenimizi nasıl yönlendireceğimizi ve uykuya neden ihtiyaç duyduğumuzu öğreneceğiz. kısaca  sizlere uyku hakkında merak ettiğiniz bir çok bilgiyi, bilimsel kanıtlar sunarak  bu başlık altında paylaşmaya çalışacağım. Tüm içeriği okuyabileceğiniz gibi aşağıdaki konu başlıklarına tıklayarak dilediğiniz başlıkları inceleyebilirsiniz.

Konunun içerisindeki başlıklar ;

1- Uykuya neden ihtiyaç duyuyoruz

2- Uykunun yararları nelerdir

3- Günde kaç saat uyumalıyız

4- Uyku saatleri yaşa göre nasıl olmalıdır

5- Uyku kalitesini artırmak için öneriler

6- Uyku ile ilgili en çok sorulan sorular

Uykuya neden ihtiyaç duyuyoruz

Bilim insanları tarafından tam olarak uykunun neden ihtiyaç olduğu henüz bilinmese de elimizde amacımızı karşılayacak bir çok bilgi mevcut

 • Beynimiz gün içerisinde çözümlediği bir çok şey için elektrik sinyallerini çok yoğun kullanıyor. Zamanla yoruluyor ve dinlenmeye ihtiyaç duyuyor. Kendisini kapatıp dinlenmek istiyor. ( Uyuduğumuz zaman beyin aslında kendisini kapatmıyor. Bilgilerin depolanması ve düzenlenmesini sağlayan daha az kendisini yoracağı bir moda geçiyor.)
 • Sistem, gün içerisinde uyguladığımız fiziksel hareketler yüzünden yıpranmış vücudumuzun temizlenme ve yapılanma sürecinde minumum efor harcayarak bu temizlik işlemine yoğunlaşması gerekiyor. Vücudumuz dinlenme sürecinde hücrelerin onarılmasına ve yenilenmesi için gereken işlemlere öncelik verir. Büyüme hormonu bu işlemin yöneticilerindendir.

Özetlemek gerekirse uykuya neden ihtiyaç duyuyoruz. Bir önceki günde öğrendiklerimizi hafızamıza depolayarak, sonraki güne sağlıklı ve zinde devam edebilmek için.

Uykunun yararları nelerdir

Uykunun yararlarıyla ilgili bir çok madde var ben sizlere en önemli olanları derleyip paylaşmaya çalıştım.

 • Uyku kalp damar hastalıkları, diyabet ve metabolik sendrom gibi kronik ve tehlikeli hastalıkların riskini azalttığı bilimsel testlerle öngörülmüştür.
 • Uykunun en önemli yararlarından biri bağışık sistemimizi güçlendirmesidir. Yapılan araştırmaya göre günde 7 saatten az uyuyan insanların, günde 7 saat uyuyan insanlara göre grip hastalığına yakalanma riski 3 kat daha fazladır. Bu inanılmaz bir rakam sırf bu başlık için bile günde en az 7 saat uyku uyumamız gerekir.
 • Uyku obezite riskini azaltır. Kilo mekanizmalarının kontrolünü sağlar.
 • Psikiyatrik sağlığınızı koruduğu bilinmektedir. Toronto üniversitesinde yapılan bir araştırmada uyku ile depresyonun arasında bağlantı olduğu kanıtlanmıştır.
 • 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre günde 6 saatten az uyuyan kişilerin, günde 6 saat uyuyan kişilere göre ömürlerinin daha kısa olduğu görülmüştür. Bu araştırma bizlere uykunun hayati önem taşıdığını kanıtlamaktadır.

Uyku öğrenme mekanizmamızı ve performansımızı önemli ölçüde etkiler. Sizlerde bu durumu kendinizde veya çevrenizde muhakkak tecrübe etmişsinizdir. Kendimden örnek vermek gerekirse düzenli olarak spora giden biriyim. Ağırlıklı olarak fitness ve cardiyo çalışmaları yaparım. Orta düzey şiddette yaptığım bu çalışmalarda  amacım vücudumu fit kalmasını sağlamak ve mental açıdan mutlu bir yaşam sürmek. Çok sık olmasa da sizlere bu makaleleri, bilgileri paylaşırken uyku düzenimi  bozduğum günler olabiliyor. Bu günlerde spor performansım ve motivasyonum da inanılmaz derecede düşüklük hissediyorum. Sizlerde tecrübelerinizi yorum alanı kısmından paylaşırsanız bir çok insan için farklı bakış açıları yakalamasına sebep olabilirsiniz.

Günde kaç saat uyumalıyız ?

Günde kaç saat uyumalıyız? sorusunun cevabı sizin kim olduğunuz, yaşınız, cinsiyetiniz, fiziksel durumunuz, hastalığınız , egzersiz ve beslenme düzeni gibi bir çok faktöre göre değişiklik gösteriyor.

Yetişkin biri günde 6 – 8 saat arası uyku ile sağlıklı bir yaşam sürdürebilir. buna ek olarak ;

 • Yoğun egzersiz programı uyku ihtiyacını artırır.
 • Uygulanan katı diyetler uyku ihtiyacını artırır.
 • Yaşanan ağır hastalıklar ve tedavi süreci uyku ihtiyacını artırır.
 • Yaşlanma evreninde uyku ihtiyacı azalır. ( çocukların uykuya daha çok ihtiyacı varken, yaşlıların daha az ihtiyacı olacaktır. )

Bu paylaştıklarımızı göz önünde bulundurarak uyku ihtiyacınızı kendiniz belirleyebilirsiniz. şimdi sizlere uzmanlar tarafından belirlenmiş, bilimsel olarak kanıtlanmış yaşlara göre uyku saatlerini ve düzenini paylaşacağım.

Uyku saatleri yaşa göre nasıl olmalıdır

Bu veriler ABD ulusal uyku vakfı tarafından paylaşılmıştır. Ayrıca yabancı kaynakları incelemekten hoşlanıyorsanız. Sleepfoundation sitesini inceleyebilirsiniz.

Yeni doğan bebek ( 0 – 3 ay ) kaç saat uyur

Normal koşullara göre yeni doğan bir bebeğin 14 – 17 saat uyuması gerekir. 11 – 13 saat uyku yeterli olacaktır. Yeni doğan bebeklerin 19 saatten fazla uyumamaları gerekmektedir.

Bebekler (4 -11 ay ) kaç saat uyur

Tavsiye edilen uyku süresi 12-15 saat arası. En az 10 saat uyku da yeterli olabilir. Bebekler 18 saatten fazla uyumaması gerekir.

Çocuklar (1-2 yaş) kaç saat uyur

Bu yaş grubunda olan çocukların 11-14 saat uyumaları tavsiye ediliyor. Bu yaştaki çocuklarımızın 9 – 16 saat uyumaları sorun teşkil etmez.

3 – 5 yaş aralığındaki çocuklar kaç saat uyur

Uzmanlara göre bu yaş aralığındaki çocuklar için 10-13 saat uyuma öneriyor. 8 saatten az, 14 saatten fazla uyku ise uygun görülmüyor

6 – 13 yaş aralığındaki çocuklar kaç saat uyur

Uyku Vakfı tarafından önerilen rakamlar, 9 ila 11 saat arası uykuyu düzenidir. 7 saatten az veya 12 saatten fazla uyku ise sağlıklı görülmüyor

14 – 17 yaş aralığındaki ergenlik dönemi içerisinde olan çocuklar kaç saat uyur 

Bu yaş gurubu için tavsiye edilen uyku süresi 8 ila 10 saat arasıdır.

18 – 25 yaş arası genç yetişkinler ve 24 – 64 yaş arası yetişkinler kaç saat uyur

Bu yaş grupları için uyku vakfının belirttiği rakamlar  7-9 saat arası uyku düzenidir. Bu düzenin 6 saatten az, 11 saatten fazla olmaması gerektiği belirtiliyor

65 yaş ve üstü yaşlılar kaç saat uyur

Sağlıklı görülen uyku süresi günde 7-8 saat fakat bu sürenin 5 saatten az olmaması ve 9 saati de aşmaması tavsiye ediliyor.

Ulusal uyku vakfının verilerini sizlerle paylaştık. Şimdi sizlere uyku veriminizi artırmak için uzmanlar tarafından bizlere sunulan önerileri paylaşmak istiyorum. Kendimden örnek vermek gerekirse bazen çok yorgun olmama rağmen yatağa girdiğim zaman uyuyamıyorum. Bunun bir sorun olduğunu düşünerek bir çok araştırma ve denemelerde bulundum. Aşağıdaki paylaşılan önerilere dikkat etmeniz durumunda bu sorunları en aza indirebilirsiniz. Kendim uygulayarak olumlu sonuçlar aldığımı söyleyebilirim.

Uyku kalitesini artırmak için öneriler

Uzmanlara göre uyku kalitesini artırmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizlere paylaşmak istiyorum.

 • Uyku düzenine bağlı kalmaya özen gösterin. ( Belirlediğiniz saatte yatakta olun ve belirlediğiniz saatte kalkın )
 • Her gün egzersiz yapmaya özen gösterin. Egzersiz yapmak uyku kalitesini artırır.
 • Yatağa girmeden önce elektronik aletlerin fişlerini çekin.
 • Yatak odasının sıcaklığına, ideal ışık seviyesine ve temizliğine özen gösterin
 • Yatmadan önce alkol, kafein gibi uyarıcıları kullanmamaya özen gösterin.
 • Beslenme alışkanlıklarınıza dikkat edin.

Uyku ile ilgili en çok sorulan sorular

Günde kaç saat uyumalıyız sorusundan sonra en çok sorulan bir kaç soruyu buraya dahil etmek istiyorum. Uykuyla ilgili her bir birey farklı sorunlar yaşayabiliyor. Aşağıda genel olarak bilinen uyku sorunlarının ve sorularını cevaplarını arayacağız.

En ideal, verimli uyku saati nedir ?

Uyku vakfının bize paylaştığı rakamlara göre diğer güne en verimli başlayabilmek için ve uyku sürecince vücudumuzun en doğru şekilde kendisini onarabilmesi için uyumamız gereken saat en geç 23.00 olarak belirtilmiştir.

Derin uyku kaç saat olmalıdır ?

Derin uyku, uyku evrelerinden biridir. Bu evrede kaslar kendini toparlar, nefes alma sıklığı azalır, kan basıncı düzenlenir, kalp atışları yavaşlar. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, ortam şartları ve çevresel faktörler bu süreç de farklılıklar yaratabilir. Uzmanlardan gelen açıklamalara göre derin uyku sürecini ortama 4 saat uyanmadan geçirmenin en sağlıklı olduğu paylaşılmaktadır.

Sağlıklı Bir Hayat İçin Günde Kaç Saat Uyumalıyız başlıklı içeriğimizi burada tamamlıyoruz. Umarız verdiğimiz bilgilerden memnun kalmışsınızdır. Aklınıza takılan sorular olursa sormaktan çekinmeyin. Sağlıklı günler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir