Sağlık

Sağlıkla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

02/10/2018

Yazar:

Sağlıkla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Sağlıkla ilgili doğru bilinen yanlışlar; Bazen duyduklarımız, okuduklarımız gerçekleri yansıtmaya bilir. Hayatımızın en önemli parçası olan sağlığımız hakkında öğrendiğimiz, sıkça duyduğumuz bilgiler acaba ne kadar doğru ? Hem kendimiz hemde sevdiklerimiz için uyguladığımız sağlıkla ilgili yöntemler eğer doğru değilse, kendinizi ve çevrenizdekileri riske atıyor olabilirsiniz. Gelin şimdi size kendinizi test etme şansı verelim. Halk arasında sağlıkla ilgili doğru bilinen yanlışları paylaşıyoruz.

Sağlıkla ilgili doğru bilinen yanlışlar

1- Saç kestirmek saçın daha hızlı uzamasına sebep olur

Yanlış. Yapılan araştırmalara göre böyle bir şey mümkün değil. Saçınızı kestirdiğiniz de kıl genetiğinde herhangi bir değişiklik olmuyor. Eğer saçınızın hızlı uzamasını istiyorsanız saçlarınızı beslemelisiniz. Bakım yaparak saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

2- Hapşırdığımızda kalp atışımız durur

Yanlış. Hapşırırken karın içi basınç artışı sağlandığı için hava ciğerlerimizden güçlü bir basınçla çıkar. Bu basınç aynı zamanda kalbe giden  damarlardaki yoğunluğu artırır. Bunlar yaşanırken kalp milisaniye oranında dinlenme süresini uzatır. Bu kalbin durduğu anlamına gelmez.

3- Parmakları çıtlatmak kireçlenmeye sebep olur 

Yanlış. İsviçre’de  yapılan bir deneye göre 60 yıl boyunca sadece sol el parmaklarını çıtlatan, kütleden birinin iki eli parmakları arasında herhangi bir kireçlenme farkı görülmedi.

4- Gece yenilen yemek yağa dönüşür

Yanlış. Önemli olan hangi besinleri ne kadar yediğinizdir. Bir çok diyet programında gece yiyecek tüketmek serbesttir. Akşam saatlerinde yemek yediğiniz zaman biraz daha hafif sindirimi kolay tercihler yapmanız sağlığınız için en doğrusu olacaktır.

5- Terli terli su içilmez 

Yanlış. Aksine terlediğimiz zaman sıvı kaybı yaşarsınız. Bu sıvı kaybını yerine koymak sağlığımız için çok önemlidir. Günlük hayatınızda yeteri miktarda su içtiğinize emin olun. Günde kaç litre su tüketmeliyiz başlıklı makalemizi incelemenizi tavsiye ederim.

6- Ne kadar çok ilaç alırsam o kadar çabuk iyileşirim

Yanlış. Modern tıpta tedavi yöntemlerinde en düşük seviyede ilaç kullanımı hedeflenir. Sağlıkla ilgili doğru bilinen yanlışlar listesindeki en tehlikeli başlığın bu olduğunu düşünüyorum.

7- Bir şeyleri kaldırırsanız fıtık olursunuz

Yanlış. Fıtık teknik olarak kasık ya da belinizdeki kasların duvarında oluşan zayıflamadır. Bir şeyleri kaldırmak fıtık olacağınız anlamına gelmez. Ama yinede kaldırdığınız şeyin ağırlığına dikkat etmelisiniz. Kaslarınızda yıpranmaya sebep olabilir.

8- Karbonhidrat tüketmek kilo aldırır.

Yanlış. Vücudumuzun karbonhidrata ihtiyacı vardır. Enerjiye çevrilen ilk kaynak karbonhidratlardır. Yeterli miktarda alındığı zaman sağlığımız için çok faydalıdır. Çok fazla karbonhidrat tüketirseniz ve egzersiz yapmazsanız kilo açığı yaratamadığınız için kütle artışı yaşayabilirsiniz.

9- Kahve içmek iyi değildir.

Yanlış. Günde 2 – 3 fincan içilen kahve sağlımıza olumlu katkılar sağlar. Enerji verir ve yağlarımızın yakılmasında büyük katkı sağlar. Kahve içerken şekersiz ve çeşitli gıda şurupları içermeyen tercihlerde bulunmanızı öneririz.

10- Az yemek yemek midenin küçülmesine sebep olur.

Yanlış. Mide küçültmek istiyorsanız bıçak altına yatmanız gerekir.

11- Bölgesel zayıflamak için sürekli mekik çekiyorum.

Yanlış. Bölgesel zayıflamak diye bir şey maalesef yoktur. Yaptığımız egzersizlerle kalori açığı oluşturduğumuzda yağlar yakılmaya başlar ve bu yağ yakımı vücudumuzun genelinden belli oranda gider. Bu tarz bilgilerin paylaşıldığı Sağlık için Spor kategorimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

12- Yakından televizyon izlerseniz gözleriniz bozulur.

Yanlış. Yapılan bilimsel araştırmalarda, yakından televizyon izletilen deneklerde görme bozukluğuna dair herhangi bir sonuç çıkmamıştır. Sadece yakından televizyon izlemek gözünüzün yorulmasına neden olabilir.

13- Günde 4 saat uyku yeterlidir.

Yanlış. Bilimsel olarak günde dört saat uyku uyumak sağlığımız için yeterli değildir. Vücudumuzun hücrelerin onarılması ve bir önceki gün öğrenilen bilgilerin sağlıklı depolanması için uykuya ihtiyacı vardır. Vücudumuza uykuyu yeterli oranda vermek gerekir. Sağlıklı bir hayat için günde kaç saat uyumalıyız başlıklı içeriği incelemenizi öneririm. Sağlıkla ilgili doğru bilinen yanlışlar listesindeki dikkat edilmesi gereken başlıklardan.

14- Şekerli besinler tüketen çocuklar hiperaktif olur

Yanlış. Şeker enerji kaynaklarından biridir ama hiperaktif yapma gibi bir etkisi yoktur. Sağlıkla ilgili doğru bilinen yanlışlar listesindeki en komik başlık.

15- Vücudumuzda yanık oluştuğunda yoğur sürmek acıyı alır.

Yanlış. Yoğurdun yanığa herhangi bir etkisi yoktur. Yanık oluşan bölgeye dolaptan çıkarıp sürdüğünüz yoğur serinletici etkisi sebebiyle biraz olsun rahatlamanızı sağlayacaktır.

16- Bademcikler şiştiğinde sıcak içecekler içmek gerekir

Yanlış. Bademcikler şişken içilen sıcak içecekler mikrobun üremesi için gerekli ortamı hazırlamış olur. Aksine soğuk su içmek daha faydalıdır.

17- Yaranın üzerine işemek, yarayı tedavi eder.

Yanlış. Yaranın üzerine işemek o an için antiseptik özelliği gereğince kişiyi rahatlatsa, içeriğinde bulunan ürik asit zamanla yaranın enfeksiyon kapmasına sebep olabilir.

18- Nefes borusuna cisim kaçan birinin sırtına vurmak

Yanlış. Karşınızdaki kişinin nefes borusuna herhangi bir cisim kaçtıysa ve sırtına vuruyorsanız. Kişi daha derin nefes alma ihtiyacı hissedecektir. Bu durumda nefes borusundaki cisim çıkarılması daha güç yerlere ilerleyebilir. Bu gibi durumlarda uygulamanız  gereken  yöntem kişinin öksürmesini sağlamaktır.

19- Balıkla birlikte yoğur yemek zehirlenmelere neden olur

Yanlış. Balıkla birlikte yoğur yemek aksine vücudunuza bol protein almaktır ve yararlıdır. Fakat balığın taze olmadığı durumlarda yoğurtla tüketildiğinde besin zehirlenmeleri gözlenmiştir. Bu durum sanılanın aksine oldukça düşük orandadır.

20- İğne tedavisi hap tedavisinden daha tesirlidir.

Yanlış. Günümüzde yeni antibiyotiklerin sindirim kanalından emilimi gayet yeterlidir. İğne veya hap arasında elle tutulur herhangi bir fark yoktur. Boşu boşuna canınızı yakmayın.

Sonuç

Sağlıkla ilgili doğru bilinen yanlışları sizlere paylaşmaya çalıştık. Eklemek istediğiniz bilgiler varsa yorum alanını kullanarak iletebilirsiniz. Sağlık her birey için en önemli husustur. Sağlınızla ilgili bilgiler edinirken tek bir kaynakla sınırlı kalmamalısınız. Araştırmalı ve bilgilerin doğruluğundan emin olmalısınız. Yanlış bilgileri hayatımızda uyguladığımız zaman çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Kendiniz ve çevrenizdeki insanların sağlığı için özverili olmanızı rica ediyoruz. Organik hayat ekibi olarak bizler en doğru bilimsel bilgileri araştırmaya ve sizlere sunmaya devam edeceğiz. Sağlıklı günler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir