Spor

Sağlık İçin Günde Kaç Adım Yürümeliyiz

04/10/2018

Yazar:

Sağlık İçin Günde Kaç Adım Yürümeliyiz

Sağlık için günde kaç adım atmalıyız, yürümeliyiz sorusunun yanıtını merak ediyor musunuz ? Genel olarak bilinen günde 10.000 (on bin) adım atmak ne kadar doğru ? Bilimsel olarak gün içerisinde minumum atılması gereken adım miktarı kaç olmalıdır ? İnsanlar günde kaç adım atarlar  gibi soruların cevaplarını  bilimsel kaynaklar eşliğinde inceliyoruz.
Sağlık için günde kaç adım atmalıyız içindekiler :
>  Günde 10 bin adım atmak gerektiği doğrumu ?
>  Günde kaç adım atmalıyız veya yürümeliyiz?
>  Adım sayıları nasıl ölçülür
>  Özet

Günde 10 bin adım atmak gerektiği doğrumu ?

Günde 10 bin adım

Maalesef doğru değil. Her insanın egzersiz kapasitesi farklıdır. Yaş ve spor geçmişi bu kapasitenin farklılık göstermesinde etkin unsurlardır. Örnek vermek gerekirse 20 yaşlarında bir genç ile 60 yaşlarında yaşlı bir bireyin aynı performansı göstermesi beklenemez. Yüzme sporuyla profösyönel olarak ilgilenen biriyle sedanter birini kıyaslamak doğru değildir. Yüzme sporu içerdiği egzersiz modeli gereği uygulayan kişilerde yüksek dayanıklılık kazandırır.

Sonuç : Her insan farklıdır. Her insanın uygulayabileceği egzersiz şiddeti ve süresi farklıdır. Genelleme yaparak 10 bin adım atılması gerektiğini söyleyen kaynaklar bu durumu göz ardı etmiş ve hatalı bilgi vermiş olur.

İnsanlar günde kaç adım atarlar

Günde Kaç Adım

Genel olarak insanların günde kaç adım attığını dört farklı gruplandırmada inceleyeceğiz bunlar;

  • Gün içerisinde hareket yoğunluğu düşük sedanter kişiler
  • Gün içerisinde az hareket eden kişiler
  • Gün içerisinde nispeten hareketli kişiler
  • Gün içerisinde hareketli kişiler
  • Gün içerisinde çok hareketli kişiler

Gün içerisinde hareket yoğunluğu düşük sedanter kişiler ;  Bu bireyler günde ortalama 5 bin adımdan az atarlar. Hastalıklara yakalanma riskleri yüksektir. Kilo kontrolü konusunda sorun yaşarlar.

Gün içerisinde az hareket eden kişiler ; Bu bireyler günde ortalama 5 bin adımla 7 bin 500 arası adım atarlar. Türkiye’de en çok bu sınıfta insan olduğunu söylemek doğru olur. Az hareket etmek sizi hastalıklardan korumaz.

Gün içerisinde nispeten hareketli kişiler  ; Bu bireyler ortalama 7 bin 500 ile 10 bin  arasında adım atarlar.

Gün içerisinde hareketli kişiler ; Günde ortama 10 bin ile 12 bin 500 arasında adım atarlar.

Gün içerisinde çok hareketli kişiler ; Günde ortalama 12 bin 500 adımın üzerinde atarlar.

Günde kaç adım atmalıyız veya yürümeliyiz?

Adım sayısı kaç olmalı

Günde kaç adım atmalı veya yürümeliyim sorunun yanıtını iki grupta inceleyeceğiz. Kendiniz için bu gruplardan birin benimseyebilirsiniz.

Yaş aralığı 18 – 60 olan ve herhangi bir hastalığı olmayan bireyler

Bilimsel araştırmalara göre, Günde minumum 8 bin adım atması gerekir. Bunun 3 bin adımı tempolu olması önerilmektedir.

Yaşlı olan veya herhangi bir hastalığı bulunan bireyler

Bilimsel araştırmalar neticesinde, Bu sınıftaki kişilerin sağlık durumuna göre uzun süren yürüyüş yapması mümkün olmayabilir. Kendi şartları elverdiği sürece günde 10 dakika kalp atım hızını artıracak egzersizler yapması önerilmektedir.

Adım sayıları nasıl ölçülür

Adım sayıları ölçmek için akıllı telefonlarınızı veya herhangi bir spor mağazasından temin edebileceğiniz adım sayar kullanabilirsiniz.

Teleonunuz için önerebileceğim uygulama ; Kendimde bu uygulamayı kullanıyorum. Gayet işimi görüyor. Ücretsiz olması ve bir çok veriyi sunmasından dolayı Pedometer, Step Counter & Weight Loss Tracker App

Günde kaç adım atmalıyız özet

Günlük adım atmalıyız gereğinden fazla yanlış bilgi içeren bir konu ve herkes için geçerli tek bir doğru yok. Kendi özelliklerinizi,  sınırlarınızı bilmeli  ve doktorunuzdan bu konuda destek alabilirsiniz. Sağlık örgütünün paylaştığı verilere göre ;

Sağlıklı bir yaşam için günde en az 8 bin adım atmalısınız ve bunun 3 bin adımı tempolu olmalı

Bu içerikte bilimsel olarak gün içerisinde minumum atılması gereken adım miktarı kaç olmalıdır ? İnsanlar günde kaç adım atar ? Günde kaç adım atmalıyız, yürümeliyiz ? sorularının yanıtlarını sizlerle paylaşmaya çalıştık. Sizlerde gün içerisinde yaptığınız yürüyüş tecrübelerinizi yorum alanını kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Sağlıklı, egzersiz dolu günler dilerim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir