Organik

Organik Tarım Nedir? Nasıl Yapılır?

10/10/2018

Yazar:

Organik Tarım Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu içerikte sizlere sağlıklı yaşam için tercih ettiğimiz organik gıdaların üretiminde uygulanan organik tarım uygulamasını ayrıntılı ve akıcı şekilde inceliyoruz. Organik tarım nedir, nasıl yapılır, organik tarım yöntemleri hakkında kısaca bilgiler sunmayı hedefliyoruz. Öncelikle organik nedir merak ediyorsanız daha önce yazdığımız yazıyı inceleyebilirsiniz.

ORGANİK TARIM NEDİR?

Son yıllarda gelişmiş ülkelerin yanı sıra gelişmekte olan ülkelerde de yaygınlaşan organik gıda çılgınlığı küresel çevre sorunlarının hızla ağırlaştığı günümüzde, insanlık için yeniden bir umut kaynağı olmuştur. Bilinçsizce gerçekleştirilen tarım faaliyetlerinin yarattığı olumsuz etkilerin önlenmesine ve ticari problemlerin aşılmasına alternatif bir yöntem olmuştur.

Genel bir tanıma yer vermek gerekirse, Organik Tarım; Üretimden tüketime kadar olan süreçte hiçbir tarım ilacı ve kimyasal madde kullanmadan yapılan üretim biçimidir.

Adında anlaşılabileceği gibi organik tarım, hem ekosistemin, hem toprağın, hem de insanların yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmelerini sağlar.

Organik tarım tanımlarının çoğunda sürdürülebilirlik kavramı ön planda olmaktadır. Sürdürebilir tarım kavramı, sosyal, ekonomik ve ekolojik açıdan dengeli bir tarım sistemini ifade eder. Diğer taraftan ise organik tarım çiftlik unsurlarıyla (bitkiler, hayvanlar, iklim, organik materyaller, çiftçi) birlikte bir bütün oluşturmak için sürekli etkileşimde olan ve yaşayan bir organizma olarak adlandırılır.

Son yıllarda bilinçsizce kullanılan gübrelerin ya da tarım ilaçlarının kullanımı bitkisel üretimdeki artışın yanında insan sağlığını tehdit edecek ve kalitesiz ürünlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Toprağın derinlerine sızan nitrat ve fosfor, tatlı su kaynaklarına ulaşmaktadır ve bu da insan, yaban hayatı, evcil hayvan açısından ciddi problemlere yol açmaktadır. Ayrıca toprakta birikmekte olan tarım ilaçları, bitki sağlığını olumsuz şekilde etkileyerek ekolojik dengeyi bozmaktadır.

1960’lı yıllarda başlatılan ve kısaca ‘’ Yeşil Devrim ‘’ denilen tarımsal üretim teknikleri ile verimde %100’e varan artış sağlanmıştır. Üretimde ki bu artış, yüzyılın en önemli teknolojik başarıları arasında yerini bulmuştur.

ORGANİK TARIM NASIL YAPILIR?

Yetiştiren, doğal tarım uygulamaları yapıyor dahi olsa sertifika kuruluşları tarafından denetlenip onaylanmadan organik tarım terimini kullanamaz. Organik sebze üreticiliğinde, zararlı zirai ilaç ve kimyevi gübre yerine, yeşil gübre ve hayvan gübreleri kullanılarak sebze yetiştirilmelidir.

Organik tarım, tarım yapmak isteyen kişi ile yetkilendirilmiş kurum arasındaki sözleşmeye dayanır. Böylece tarım yetkilendirilmiş kuruluşun kontrolünde olur. Organik tarımı uygulayabilmek için tarım ve hayvancılık bakanlığının talep ettiğini hususları yerine getirmek gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ürettiğiniz ürünün belirlenmiş kurucular aracılığıyla denetlenip, onaylanması gerekmektedir.

Örnek Video: İZLE

ORGANİK TARIMDA TEMEL YÖNTEMLER

  • Kesinlikle doğal gübre ve kardeş bitkiler kullanılmalıdır. Çünkü bazı bitkiler birbirlerini koruyarak köklerini nematot zararlarından korur. Kadife çiçeği buna örnektir.
  • Ekim yerlerinde sürekli bir değişim yapılmalıdır. Her mevsim belli bir alana topraktan farklı istekleri olan bitkiler dikilmelidir.
  • Zararlı böcekleri yok etmek için zirai ilaç kullanmak yerine, yılanlar, kurbağalar, uğur böcekleri, kuşlar gibi canlılar kullanarak böceklerden ekim alanınızı koruyabilir veya kimyasal ilaçlar yerine bitkisel ilaçlar tercih edebilirsiniz.
  • Organik tarımda izin verilen birkaç istisna dışında pestisit kullanımı kesinlikle yasaktır.

Merak edenlere; Organik gübre nedir, nasıl yapılır

Organik tarım nedir, nasıl yapılır ve organik tarım temel yöntemleri hakkında bilgileri paylaştığımız içerik hakkında kişisel görüşlerinizi aşağıdaki yorum alanını kullanarak iletebileceğiniz hatırlatmak isteriz. Organik tarımının ülke ekonomisi ve ülke üzerinde yaşayan bireylerin daha sağlıklı bir yaşam sürmesi adına desteklenmesi gereken önemli bir başlık olduğunu düşünüyoruz. Devletlerin organik tarımla ilgili yaptığı çalışmaların ileriye dönük büyük avantajlar sağlayacağı yadırganamaz bir gerçektir. Ülkemiz tarafından organik tarım konusuna yoğunlaşılması, yapılan araştırma ve çalışmaların artması gerektiğini düşünüyoruz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir