Organik

Organik Nedir, Ne Anlama Gelir, Sözlük Anlamı

02/10/2018

Yazar:

Organik Nedir, Ne Anlama Gelir, Sözlük Anlamı

” Organik Nedir ”  Bu yazımızda hayatımızda çok sık duyduğumuz özellikle gıda sektöründe görmekte alışık olduğumuz Organik kelimesinin ne anlama geldiğini ayrıntılı bir şekilde paylaşıyoruz.
İçindekiler;

1- Organik kelimesi sözlük anlamı

2- Organik eş anlamlısı kelimeler

3- Organik nedir

4- Organik sadece gıda mıdır

Organik kelimesi sözlük anlamı

  1. organlarla, organizmayla ilgili olan.
  2. (sebze, meyve vb. için) kimyevi gübre, hormon vb. kullanılmaksızın, doğal yolla üretilen.

Organik eş anlamlısı kelimeler

  • Doğal
  • Örgensel
  • Tabii
  • Uzvi

Organik nedir

Organik Nedir

Kimyasal herhangi bir madde kullanmadan doğal yollar kullanılarak yapılan üretimdir. Bu üretimin belirli kural ve şartları yerine getirmesi gerekir. Avrupa birliği standart ve kurallarına göre incelemeler gerçekleşir. Bu kuralları takip eden ve denetleyen  kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kuruluşları T.C.Tarım Bakanlığı belirler. Bakanlığın belirlediği kurumlar organik üretilen ürünlerin her bir aşamasını takip ederek sertifika vermekle sorumludurlar. Sertifika alamayan ürün piyasaya organik adı altında sunulamaz.

Ülkemizde organik kelimesi gün geçtikçe daha bilinir hale geliyor. Yapılan araştırmalara göre her yıl organik ürünlere olan rağbet artıyor. Yurt dışında bu oranlar çok daha yüksek. Sağlığını düşünen insanlar tercihlerini organik ürünlerden yana kullanıyor. Organik hayat sitesi olarak bizde bu davranışı destekliyor, giderek artmasını bekliyoruz.

Organik sadece gıda mıdır

Organik sadece gıda değildir. sentetik gübreler, böcek ilaçları ve hormonlar kullanılmadan doğal yetiştirilen, sentetik kimyasallardan uzak besin, tekstil, kozmetik vb. ürünlerin tümüdür. Ülkemizde çok rağbet olmamasına rağmen dünya genelinde organik tekstil ve kozmetik ürünlerinin satışları yüksek oranlardadır.

Organik kelimesinin kökeni nereden gelir

Organik kelimesinin kökeni Fransızcadır.

Organik kelimesinin zıt anlamlısı

Organik kelimesinin zıt anlamlısı kelime bulunmamaktadır.

Organik kelimesinin ingilizce yazılışı nedir

Organik kelimesi ingilizce ” Organic ” olarak yazılır

Bunlarda ilginizi çekebilir;

Organik tarım nedir?

Organik gübre nedir?

Sonuç

İçeriğimiz de organik kelimesinin sözlük anlamını, eş anlamlı kelimelerini ve organik ne demek sorusunun cevabını verdik. Eklemek istedikleriniz varsa yorumlarını gönderebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir