Organik

Organik Gübre Nedir? Nasıl Yapılır?

10/10/2018

Yazar:

Organik Gübre Nedir? Nasıl Yapılır?

Organik bir ürün yetiştirebilmek için gerekli olan materyallerin en başında organik gübre gelir. Bu içerikte sizlere organik gübre nedir, nasıl yapılır sorularının cevaplarını ayrıntılı bir şekilde veriyor olacağız. kafanıza takılan soru veya sorunlarınız olursa sayfamızın altındaki yorum kısmını kullanarak iletebilirsiniz. Öncelikle organik nedir merak ediyorsanız daha önce paylaştığımız içeriği inceleyebilirsiniz.

ORGANİK GÜBRE NEDİR?

Organik gübre, bitkilerin yeterli düzeyde beslenebilmesi için gerekli olan besinleri organik bileşenler halinde içinde barındıran, toprağın fiziksel ve kimyasal yapısını düzenleyerek bitkilerin topraktan daha iyi beslenmesini sağlar. Farklı bir tanımla ise besinlerin oksitlenmiş kalıntısı da diyebiliriz. Fosillerden, hayvan atıklarından veya buna benzer doğal yollarla oluşan gübrelere organik demek pek de yanlış sayılmaz.

Organik gübre, üretiminde hiçbir kimyasala yer verilmez. Organik gübreler, sentetik gübrenin toprağa verdiği zararın tersine döndürülmesinde ve topraklarımın veriminin arttırılmasında önemli rol oynar.

Yıllar boyu verimi arttırmak için kullanılan sentetik gübreler, toprakların yorgunlaşmasına ve organikliğinin yok olmasına sebep olmuştur. Bu durum ne yazık ki toprakların çoraklaşmasına neden olmuştur.

Organik gübreler, toprağı hafifleterek, daha kolay işlenen topraklar oluşmasını sağlar. Toprağın içerisindeki organik gübre arttıkça toprak rengi koyulaşarak boz toprak rengi kaybolur.

Öneri: Organik tarım nedir? Nasıl yapılır? başlıklı makaleyi incelemenizi öneriyoruz.

ORGANİK GÜBRE NASIL YAPILIR?

İyi bir organik gübre elde etmek için kullanabileceğiniz gıda atıkları arasında sebze ve meyve artıkları, yumurta kabukları, kesilmiş çim bulunur. Süt,et ve balık gibi ürünleri organik gübre yapımında kesinlikle kullanmayın. Kullanacağınız bu atıkları da belirli katmanlar halinde düzeltmelisiniz. En alt katmana 3-5 cm bir tabaka oluşturacak şekilde kuru yapraklar ile küçük parçalara ayrılmış gazete kağıtları yerleştirilmelidir. Bunun üstüne atık gıda sıvılarına önlem amaçlı sünger görevi görecek kesilmiş çimleri yerleştirebilirsiniz. Bu tabakanın üzerine ise bir miktar toprak atarak gübrenin oluşmasını sağlayacak mikroorganizmaların oluşmasını bekleyebilirsiniz. Bu katmanları gübre sandıkları dolana kadar sürekli ekleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey mutlaka nemli tutmaya özen göstermeniz olacaktır.

Hazırlamış olduğunuz bu karışımı 3-4 hafta sonra iyice karıştırarak harmanlayın. İyi bir organik gübre elde etmek için çok ıslak veya çok kuru olmamasına dikkat edin. Çevirme işlemi sırasında ise nemlendirmek için az miktarda su kullanabilirsiniz.

Organik gübre nedir, nasıl yapılır makalesini yeterli buldunuz mu? kendi organik gübrenizi yapabilmeniz için gerekenleri sizlere paylaşmaya çalıştık eklemek istediklerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir