Yaşam

Olumsuzluklardan Kurtulmak

05/10/2018

Yazar:

Olumsuzluklardan Kurtulmak

Olumsuzluklardan Kurtulmak; İnsan yaşantısında yaşanılan olumsuzlukların yanı sıra olumsuzluklardan kurtulmak da zorlu süreçler arasında yer almaktadır. Çok güzel giden bir hayat sürecinde, bir an da kendinizi karanlık bir dünya içerisinde bulmanız olası şeyler arasında yer alıyor diyebiliriz. Ailevi sıkıntılar, maddi problemler, sağlık problemleri, iş ile ilgili sorunlar genel olarak karşılaşılan problemlerden birkaçı. Peki bu olumsuzluklar hayatımızı ne kadar etkiliyor? Karşımıza çıkan olumsuzluklardan kurtulmak için neler yapıyoruz? Bu sorular insanın kendisine sorması gerektiği soruların başında geliyor. En mutlu ve huzurlu insanların dahi, inişli ve çıkışlı bir hayat yaşayacağını unutmaması ve kendini hazırlaması gerekiyor.

Olumsuzluklardan Kurtulmak Mümkün mü ?

İçinde bulunulan durum ne kadar ağır, sancılı, zorlu olsa dahi olumsuzluklardan kurtulmak mümkün. Kendinize çok kötü hayatlardan gelerek başarıya ulaşmış kişileri örnek alabilirsiniz. Bu sizin yükü ağır hissetmemeniz adına önemli bir çözüm yolu olacaktır. Hayal kurmak ve hedefler belirlemek, olumsuzlukları bir kenara bırakmanız adına size iyi bir yoldaş olacaktır. Ne olursa olsun yaşanılan hayattan zevk almayı bilmek, insanın başarması gereken en önemli işlevlerin başında geliyor. Takıntı ve saplantı duygusuna sahip olan insanlar için en zorlu yol, yaşadığı problemi içerisinden atabilmektir. Diğer insanlara nazaran bu duygulara sahip olanlar, daha fazla yıpranır ve zarar görür. Onlar içinde en doğru yöntem, olumsuzluklardan kurtulmak imkansız bir hal alıyorsa, olumlu şeyleri görmek ve bunlarla yaşamaktır. En iyi hissettiğiniz şeyleri asla bırakmayın, size olumsuzluklar ile yaşayarak da nasıl güçlü kalınabileceğini öğretebilir.

Olumsuzluklardan kurulmak için çözümler

Yaşanılan her olumsuzluğa karşı bir ders çıkarmak kişiyi daha güçlü hale getirecektir. Ruh halini negatif yönde devam ettirmek, kişinin kendisini ruhen ve bedenen daha çok yormasına yol açacaktır. Bu nedenle her zorluğa karşı ayakta kalmayı öğrenmek ve sorunlara pozitif şekilde yaklaşmak gerekiyor. Yaşadığı olumsuzluklara karşı kişi kendisini ya da başkasını suçlamak yerine çözüm odaklı hareket etmelidir. Yaşanılan olumsuzluklar ve travmalar da tek başına olmak her zaman iyi bir seçenek olmayacaktır. Kendinizi içinizde bulunduğunuz durumdan çıkacak kadar güçlü görmüyorsanız, kesinlikle uzman kişi ya da kişiler tarafından destek almalısınız. Zihninizde çözüme kavuşturmuş olduğunuz şeyleri dikkate alarak devam edin. Aşılamayan problem ve sıkıntıları bir kenara bırakmayı deneyebilirsiniz. İnsanın kendine olan davranışı da, bulunduğu sorunları nasıl ve ne kadar sürede aşabilecek olduğunu nitekim ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle kendinize daima iyi davranın ve iyi hissetmeye odaklanın.

Yaşadığınız hayatı ön plana koyarak, olumsuzlukları bahane ederek olduğunuz yerde saymaya devam etmek, kendinize verdiğiniz en büyük zarar olacaktır. Kurulan hayallerin sadece hayal olarak kalmaması adına neler yaptığınızı düşünün. Olumsuzlukları bir kenara bırakarak, içinde bulunduğunuz durumda şükredecek şeyler olduğunu da aklınıza getirin. Bütün içtenlikle hayallerinizi kurduğunuz yaşantıya, konuma odaklanın. Gerçekten hayallerinize ulaşmak istemeniz, bütün olumsuzluk karşısında galip geleceğinizi göstermektedir. Hayallere giden yol da ayaklarınıza dikenlerinde batabilecek olması, sizi daha güçlü hale getirmelidir. İnsanın olumsuzluklardan kurtulabilmesi için, olumsuzlukları yenmesi gerekmektedir. Bir şeyleri yapmak için herhangi bir kıvılcım beklemek, çölde kar beklemeye benzeyecektir. Ertelemeyin, aklınıza koyun, planlayın ve yapın. Pişman olmayacağınızdan emin olun, pişmanlık insanın olumsuzluk belirtileri arasında yer almaktadır.

Olumsuzluklardan Kurtulmak başlıklı için sizlerinde kişisel yorum ve fikirlerinizi bekliyoruz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir