Organik

Neden Organik Ürünler Tüketmeliyiz

11/10/2018

Yazar:

Neden Organik Ürünler Tüketmeliyiz

Neden Organik Ürünler Tüketmeliyiz?, Ürünün Organik Olduğunu Nasıl Anlarız?, Organik Ürünlere Güvenebilir miyim? sorularının yanıtlarını siz değerli ziyaretçilerimiz için inceledik. Organik Nedir?

Neden Organik Ürünler Tüketmeliyiz

Ülkemizde kanser giderek yaygınlaşmakta ve yaşlanma hızının nüfus artış hızından daha fazla olduğu görülmektedir. Kanserdeki artışın en önemli nedeni yediğimiz gıdaların kimyasal maddelerle kirlenmesidir. Bu nedenle bitkisel sebze ve meyveler mevsiminde tüketilmeli, hayvansal ve bitkisel gıdalar mümkün olduğunca organik tercih edilmelidir.

Organik ürünlerdeki yüksek fiyatlar nedeniyle insanların organik ürüne ulaşımı kısıtlanmaktadır. Bu nedenle organik tüketilecek gıdalar belirlenerek bir aile bütçesi oluşturulmalıdır. Organik tüketilecek ürünler belirlenirken, et ve yumurta birinci sırada gelmelidir. Çünkü organik olarak yetiştirilmeyen hayvanlar beslendikleri ortamdan sağlığa zararlı maddeleri vücutlarına almakta olup yağ dokularında uzun süre depolanmaktadır ve buda hayvanların etine, yumurtasına, sütüne geçmektedir.

Ürünün Organik Olduğunu Nasıl Anlarız?

Ülkemizde özellikle son yıllarda tüketicilerin organik konusunda bilinçsiz oluşu fazlasıyla kötüye kullanılmaya başladı. Birçok ürünün üzerinde aslında organik prosedüre uyum sağlamadığı halde %100 organiktir ibaresi yer alıyor. Özellikle firmalar topladıkları bitkilerin zaten doğada var olduklarını  ve doğada her şeyin organik olduğunu belirtiyor. Üretimde zorunlu olarak kullanılması gereken yardımcı kimyasal maddelerin dahi organik yönetmeliğine uygun olması gerektiğini görmezden geliyorlar.

Deterjan, tesktil, gıda, mobilya vb. hangi ürünü kullanırsanız kullanın , bir ürünün organik adını alabilmesi için üretimden tüketime kadar her aşamasının organik ürün yönetmeliğine uyum sağlaması gerekiyor. Uluslararası sertifikasyon kuruluşları, üretimden tüketime kadar olan her aşamayı denetleyerek ve araştırmalar yaparak ürünün organik olduğunu belirten bir sertifika veriyorlar.

Tüketicilerin organik ürün satın alırken dikkat etmesi gereken tek husus, ürün üzerindeki organik ibareli ve sertifika numarası yazılı etiket olmalıdır.

Organik Ürünlere Güvenebilir miyim?         

Bir ürünün organik sertifikaya sahip olabilmesi için,

  • Tarlanın kontrol edilerek sertifikalandırılması
  • Çiftçinin eğitilerek ve kontrol edilerek sertifikalandırılması
  • Tohumun kontrol edilerek sertifikalandırılması
  • Doğal gübrenin kontrol edilerek sertifikalandırılması
  • Doğal böcek ilacının kontrol edilerek sertifikalandırılması
  • Yetişen ürünün kontrol edilerek sertifikalandırılması
  • Ürünü işleyenin kontrol edilerek sertifikalandırılması
  • Ürünü paketleyip pazarlayanın kontrol edilerek sertifikalandırılması gerekmektedir.

Neden Organik Ürünler Tüketmeliyiz?, Ürünün Organik Olduğunu Nasıl Anlarız?, Organik Ürünlere Güvenebilir miyim? Sorularını sizler için cevaplandırdık. Sağlıklı günler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir