Sağlık

Kış Hastalıkları Ve Alınabilecek Önlemler

18/10/2018

Yazar:

Kış Hastalıkları Ve Alınabilecek Önlemler

Kış Hastalıkları Ve Alınabilecek Önlemler;  Malum kış kapıda. Havalar gittikçe sertleşiyor ve bu haliyle işlerimizi aksatmamıza sebep olacak tatsız hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bu dikkat etmemiz gereken hastalıkları öncelikle sizin için özetlendirelim. Unutmadan, aktaracağım bilgiler araştırılmış ve çeşitli kaynaklardan derlenmiş genel bilgilerdir. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Organik hayat ekibi olarak rahatsızlıklarınızda doktorunuza danışarak hareket etmenizin en doğru yöntem olacağını öneriyoruz.

Kış hastalıkları ve alınabilecek önlemler kısayol tuşları;
>  Grip
>  Soğuk Algınlığı
>  Orta Kulak İltihabı
>  Sinüzit
>  Bronşit
>  Tonsillit (Bademcik İltihabı)
>  Hastalıklara Karşı Önlemler

Hastalıklar

Belirgin kış hastalıklarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Grip

Genellikle soğuk algınlığıyla karşılaşılan bu hastalık aslında birçok açıdan farklı etkilere ve tedavi yöntemlerine sahiptir. Adeta kış hastalıklarının kralı olan grip çok yaygın görülen bir viral hastalıktır. Son derece bulaşıcıdır. Hasta olmadan 1 gün öncesiyle olduktan 1 hafta sonrasına kadar öksürme hapşırma ve temas yoluyla bulaşabilir. Başlıca belirtileri baş ağrısı, yüksek ateş , öksürük , eklem ağrıları ve bulantıdır.

Griple ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Soğuk Algınlığı

Kuru ve soğuk havalar, sigara kullanımı, stres ve yetersiz beslenmenin sebep olduğu viral bir hastalıktır. Boğaz ağrısı burun akıntısı, baş ağrısı, öksürük ve kas ağrıları yaygın belirtileridir. Kesin bir tedavi yöntemi olmayan bu hastalık eğer başka bir hastalığa evrilmedi ise antibiyotik tedavisi herhangi bir yarar sağlamayacaktır. Bol vitaminli besinler tüketmek, yatmadan önce sıcak duş almak, bolca istirahat ve ellerin temizliğine dikkat etmek hastalığı daha hızlı atlatmayı sağlayacaktır.

Orta Kulak İltihabı

Genelde çocuklarda görülen bu hastalık kulak zarının arkasına bakteri veya virüsün zerk etmesi ve orada enfeksiyon oluşturmasından kaynaklanır. Soğuk algınlığı, grip gibi solunum yolu hastalıkları bu hastalığın en önemli tetikleyicilerinden biridir. Başlıca belirtileri kulak ağrısı, denge kaybı, huzursuzluk, duymada kayıp kulak akıntısı ve ateştir. Tedavi için doktora başvurulması ve verilen tedavi yönteminin uygulanması çok önemlidir.

Sinüzit

Burun boşluğunun çevresinde yer alan sinüsleri iltihaplanmasından kaynaklanan bu hastalık oldukça yaygın bir hastalıktır. Grip, soğuk algınlığı gibi burunda akıntı ve tıkanıklığa sebep olan hastalıklar sinüziti tetikleyen etmenlerdendir. Başlıca belirtileri yüz bölgesinde ağrı, geniz akıntısı, eğilmenin ağrıya neden olması ve şiddetli burun akıntısıdır. Bilinen genel bir tedavisi yoktur. Doktorunuza danışıp onun verdiği burun açıcı sprey veya hapları kullanarak iyileşme sürecini hızlandırmalısınız.

Bronşit

Soluk borusunda bulunan bronş tüplerinin iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bronşit ciddi bir hastalıktır ve kesinlikle doktora gidilip tıbbi bir şekilde tedavi edilmelidir. Akut ve kronik bronşit olarak ikiye ayrılır. Akut bronşit geçici bir hastalık iken kronik bronşit uzun süreli bir hastalıktır. Başlıca belirtileri kuru öksürük, hırıltılı solumak, şeffaf balgam, ateş ve halsizliktir.

Tonsillit (Bademcik İltihabı)

Tonsillit bademciklerde iltihap oluşmasıdır. Genellikle viral ve bakteriyel sebeplerden oluşur. Beta enfeksiyonunun da neden olduğu bu hastalıkta teşhisin yapılması için kesinlikle doktora başvurulmalı ve tıbbi olarak tedavi edilmelidir. Tedavi genellikle antibiyotik kullanılarak yapılır. Boş yere antibiyotik kullanılmaması için doktor tavsiyesi şarttır. Başlıca belirtileri boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, ateş ve nadiren bulantı ve karın ağrısıdır.

Kış Hastalıklarına Karşı Önlemler

  • Sağlıklı ve düzenli beslenin. Günde 3 ana öğünü aksatmamak ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek, hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız için oldukça önemli.
  • Kaliteli ve düzenli uyuyun.
  • Hijyeninize özen gösterin. Bol bol elinizi yıkamanız mikroplardan uzak durmanıza yardımcı olacaktır.
  • Bol bol taze sebze ve meyve tüketin. Özellikle C vitamini açışından zengin meyveler bağışıklık sistemimizin direncini arttıracaktır.
  • Hareketsiz kalmayın. Düzenli egzersiz hastalıklardan korunmak adına çok önemli.
  • Stresten uzak durun. Stres vücudun kortizon seviyesini arttırmasına sebep olur ve tüm vücut sistemimizin dengesini bozar.
  • Bol bol su tüketin. Özellikle kışa geçildiğinde çoğu insanın su tüketiminde ciddi bir azalma oluyor. Bu çok yanlış elimizden geldiğince her gün 2,5 litre su içmeliyiz.
  • Balık tüketmeye özen gösterin. Haftada en az 1-2 kere balık tüketmenin gribe ve enfeksiyonlara karşı vücudu koruduğu, yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.
  • Probiyotiklerle bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Yararlı bakteriler olan probiyotikler sindirim sisteminin sağlığına çok katkı sağlar. Sindirim sistemimiz de bağışıklık sistemimizin en önemli parçalarından biridir.,

Kış hastalıkları ve alınabilecek önlemler yazımda hastalıklar ve korunmak için neler yapabileceğimiz hakkında ulaşabildiğim bilgilere elimden geldiğince size de aktarmaya çalıştım. Okuduğunuz için teşekkür eder, hepinize sağlıklı günler dilerim.

     UYARI !

İçeriğimiz de yer alan yazılı öneriler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir