Beslenme

Kalori Açığı Oluşturmak Nedir, Nasıl Yapılır?

15/10/2018

Yazar:

Kalori Açığı Oluşturmak Nedir, Nasıl Yapılır?

Değerli organik hayat ziyaretçisi bu içerikte kilo vermek için; kalori açığı oluşturmak nedir, nasıl yapılır sorularının cevaplarını bilimsel bilgiler eşliğinde paylaşacağız. Bir çok diyetisyen, spor eğitmenlerinden duymuş olduğunuz kalori açığı kavramını en ince ayrıntılarına kadar değerlendireceğiz.

Kalori nedir?

En basit tanımıyla; Tükettiğimiz besinlerden aldığımız enerji miktarını temsil eden rakamsal ifadelerdir.

Kalori ne işe yarar?

İnsanlar hayatlarını sürdürebilmek için uyguladığı tüm eylemlerde enerjiye ihtiyaç duyar. ( Nefes almak, Hareket etmek vb. ) Bu enerji ihtiyaçlarını besinler tüketerek temin eder. Tükettiğimiz besinlerdeki kalori miktarı, besinin sahip olduğu enerjinin ne kadar olduğuyla ölçülüdür. Kalori, vücut enerji dengesini ve vücudun ısısını belirleyen en önemli faktörlerden biridir.

Günde almanız gereken kalori miktarı nedir?

Günde almanız gereken kalori miktarını belirlemek için bir çok faktörü değerlendirmek zorundasınız. Cinsiyet, yaş, boy, kilo ve günlük uygulanan hareket miktarı ihtiyacınız olan kaloriyi belirlemede etken faktörlerdir. Aşağıdaki örnek site aracılığıyla günlük ihtiyacınız olan kalori miktarını belirleyebilirsiniz.

Kalori ihtiyacı hesaplama web sitesi

Kalori açığı nedir?

En anlaşılır şekilde; Günlük yediğiniz besinlerden aldığınız enerji miktarının, tükettiğiniz enerji miktarına göre daha az olması durumudur. Daha anlaşılır olması için örnek verecek olursak; Gün toplamında 2000 kalori aldığımızı varsayalım. Gün sonunda 2500 kalori harcadıysak, kalori açığı oluşturmuş oluyoruz. Bu şekilde vücuttaki yağ oranımızı azaltmış oluyoruz.

Kalori açığı nasıl yapılır?

Gün içerisinde uyguladığınız tüm hareketler yaktığınız kaloriyi ifade eder. Beslenmenize dikkat ederek günlük ihtiyacınız olan kaloriyi ve daha fazlasını temin etmelisiniz. Bunu yapabilmek için gün içerisinde yediğiniz besinlerin kaç kalori olduğunu tek tek hesaplamanız gerekmektedir. Gün içerisinde uyguladığınız spor, egzersiz hareketlerinin şiddetini belirleyerek, beslenme yoluyla aldığınız kalorinin daha fazlasını yakmanız mümkündür. Yürüyüş, koşu, yüzme, fitness vb. egzersiz türleri kalori açığı yaratmak için en çok tercih edilen branşlardır.

Spor yapmadan kalori açığı yaratılır mı?

Spor yapmadan kalori açığı yaratabilirsiniz fakat uzmanlar bunun çok sağlıklı olmadığı görüşünde; Günlük ihtiyacınız olan kalorinin altında kalori temin ederseniz sağlık açısından sorunlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca kilo verirken kas kütlenizi artırmak, hem vücudunuzun daha fit görünmesini sağlayacak hemde daha verimli yağ yakımı gerçekleşecektir. Uzmanlar, kilo vermek için uyguladığınız herhangi bir diyet programına sporun dahil edilmesinin daha sağlıklı olacağını öngörüyorlar.

Kalori açığı diyeti nasıl yapılır ?

Kalori açığı diyeti diye bir şey yoktur. Yapmanız gereken gün içerisinde beslenmenize dikkat etmelisiniz aşağıdaki önerileri uygulamanız kalori açığı yaratmanıza olanak tanır;

  • İşlenmiş gıda tüketmemeye özen gösterin
  • Fast food tarzı çok yağlı gıdaları tüketmemeye özen gösterin
  • Düzenli ve programlı spor yapın
  • Kalori takibi yapın
  • Günlük ihtiyacınız olan su tüketimine dikkat edin
  • Uyku düzeninize dikkat edin

Kalori açığına rağmen kilo veremiyorum diyenlerdenseniz eksik uyguladığınız bir şeyler muhakkak olmalı. Spor ve egzersiz şiddetini artırıp, beslenme porsiyonlarınızı düşürmeye çalışabilirsiniz.

Kalori açığı oluşturmak nedir, nasıl yapılır başlıklı konuda tanımları ve önerileri sizler için paylaştık. Aklınıza takılan soru ve ya sorunlar olursa yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Kalori açığı yaratmak için öğrenmeniz gereken bilgileri artık öğrendiniz. Düzenli ve bilinçli spor yaparak sağlıklı kilo vermeye hazırsınız! Sağlıklı günler.

Bir yorum yapıldı
  1. Aykun

    Harika bir paylasim elinizie saglik.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir