Beslenme

Havuç ve Havuç Suyunun Faydaları

17/10/2018

Yazar:

Havuç ve Havuç Suyunun Faydaları

Değerli ziyaretçimiz sitemizde bir çok besini incelediğimiz gibi bugünde sizlere havuç ve havuç suyunun faydalarını inceliyoruz. İbrahim saraçoğlu, Ahmet marenki gibi ünlü kişilerin paylaşımlarının yanı sıra kanıtlanmış bilimsel bilgilerle makalemizi şekillendirdik. Havuç tüketmenin cildimize, vücudumuza, gözlerimize ne gibi etkileri var merak ediyorsanız. Yazımızı okumanızı öneririm. Sağlıklı günler.

Havuç ve Havuç Suyunun Faydaları

Özellikle göz sağlığına çok iyi gelen havucun faydaları sadece bununla sınırlı kalmamaktadır. Birçok rahatsızlığa ve hastalığa iyi gelen havucun kolesterolü düşürmesinden tutunda kanseri önlemesine kadar birçok faydası mevcuttur.

Havuç, dünya genelinde bilimsel olarak yapılan araştırmalara göre en yaygın olarak kullanılan ve daha hızlı bir şekilde büyüyen bir sebze türüdür. Kırmızı, sarı, turuncu, beyaz ve mor gibi farklı farklı renklere sahiptir. En çok kullanılmış olan sebze olarak sağlığa yararları da oldukça fazladır. Havucun içerisinde öncelikli olarak güçlü bir antioksidan olan beta karoteni mevcuttur.

Ayrıca havucun faydaları arasında, erken yaşlanmayı durdurma, kalp hastalıkları riskini azaltma, cilt dokusunun korunmasında ve saç köklerinin güçlenmesine kadar vücut için birçok faydaları mevcuttur.

Havuç içerisinde bulunan A, C, K VE B8 vitaminleri, folik asit, bakır, demir, potasyum ve magnezyum barındırmaktadır. Havucun sağlığa faydalı olmasının nedenlerinden biriside içerisinde beta karoten ve lif olmasından dolayıdır. Havuç ve havuç suyunun faydaları;

Kanserin Önlemektedir

Yapılan bilimsel çalışmalara göre havucun meme, akciğer, kolon ve prostat kanseri riskini en aza indirdiği gözlemlenmiştir.

Yaşlanmayı Geciktirmektedir

Havucun bir diğer önemli özelliği ise yaşlanmayı geciktirme ve daha sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmayı desteklemektedir.

Gözleri Koruyup Güçlendirir

Havuç beta karoten açısında çok zengin olan bir besindir. Bu vesile ile özelliklede göz fonksiyonlarını fazlası ile geliştirir. Ayrıca görmeyi çok iyi derecede keskinleştirmektedir. Göz kuruluğunu da gidermektedir.

Vitamin Eksikliğine İyi Gelir

Havucun içerisinde bulunan vitaminler ve lif sayesinde kişiyi vitamin eksikliğinden korumaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Genel olarak havucu diyet yapanlar daha fazla tüketmektedir. Bunun sebebi ise 1 adet orta boy havuç sadece 30 kalori içermekte olup içerisinde hiç yağ yoktur. Bu sayede tüketildiği zaman hiç yağ alınmamış olup daha rahat kilo verme süreci oluşmaktadır.

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Kalp sağlığı konusunda havuç fazlası ile faydalı bir sebzedir. Özelliklede koyu sarı ve turuncu tonlara sahip olan sebzeler düzenli olarak tüketildiği zaman kalp ve damar hastalığı görülme oranı fazlası ile düşmektedir.

Kanı Temizlemektedir

Havucun içerisinde bulunan alkali elementleri kanın temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

Diş Sağlığına İyi Gelir

Ağızda bulunan kötü bakterileri temizleyerek diş sağlığını korumaktadır. Özelliklede kötü bakterileri temizleyip ağızda oluşan kötü kokunun da önüne geçerek daha ferah bir ağız kokusu oluşmasını sağlamaktadır.

Karaciğeri Korur

Havuç, çevrenizde bulunan kimyasal ve zararlı maddelerden sizleri sağlık açısından korumaktadır. İçerisinde çok yüksek miktarda olan A vitaminleri sayesinde vücutta oluşan zararlı toksinleri vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

Havuç ve havuç suyunun faydalarını incelediğimiz içerikte aklınız takılan sorular olursa bizlere yorum alanını kullanarak iletebilirsiniz. sağlıklı bir yaşam için havucu sofranızdan, salatanızdan eksin etmemeniz dileğiyle sağlıklı günler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir