Sağlık

Günlük Su İhtiyacı, Kaç Litre Su Tüketmeliyiz

29/09/2018

Yazar:

Günlük Su İhtiyacı, Kaç Litre Su Tüketmeliyiz

Günlük su ihtiyacı nedir merak mı ediyorsunuz? Bu içerikte paylaştığım ayrıntılı bilgilerle merakınızı gidereceksiniz.

Günde tüketmemiz gereken su miktarını kilo, yaş, günlük uygulanan aktivite, cinsiyet ve yaşadığımız çevre gibi bir çok faktör etkiliyor. Makalemizde ayrıntılı bir şekilde bu konuya değindik. Bilimsel açıklamalar ve işin uzmanlarından edindiğimiz bilgilerle oluşturduğumuz bu içeriği Organik Hayat ziyaretçilerine sunuyoruz. Dilerseniz makalenin tümünü okuyabilir yada bu satırların altında oluşturduğum kısa yol linklerini kullanarak talep ettiğiniz başlıkları hızlıca inceleyebilirsiniz.

Konunun içerisindeki başlıklar:

1- Yetersiz su tüketmenin etkileri

2- Çok su tüketmenin etkileri

3- Su tüketimiyle ilgili yanlış bilinenler

4- Günde kaç litre su tüketmeliyiz

5- Yeterli miktarda su içtiğimi nasıl anlarım

Bir çok insan günlük hayatın yoğunluğundan dolayı su içmeyi ya unutuyor yada su dışındaki farklı içecekleri çok tükettiği için sıra suya gelmiyor. Ancak su içmek vücudumuz için aşırı önem arz ediyor. Özellikle böbrek, kalp ve karaciğer başta olmak üzere organlarımız suya çok fazla ihtiyaç duyuyor. Günlük yeterli miktarda su tüketmediğimiz zaman vücudumuz buna hemen tepki gösterir. Bakalım az su içtiğimizde hangi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz.

Yetersiz su tüketmenin etkileri

 • Halsizlik yaşayabilirsiniz.
 • Baş ağrısı yapabilir.
 • Kabızlık sorunu ortaya çıkabilir.
 • Kaslarda kramp en çok gözlenen etkilerinden biridir.
 • Ağız Kuruluğu yaşarsınız
 • Eklemlerde ağrı oluşabilir.
 • Yüksek tansiyon sorunu yaşanabilir.
 • Kilo alımı yaşayabilirsiniz.
 • Böbreklerde kalıcı hasara sebep oluyor.
 • Saç Dökülmesi ve kepeklenme yapabilir.

Gördüğünüz gibi yukarıda yazılanları okudunuz. Artık işin ciddiyetini biraz daha almakta fayda var paylaşılan maddelerden herhangi ikisini aynı anda yaşıyorsanız rahatsızlığınızın sebeplerinden biride az su tüketmek olabilir.  Her konuda olduğu gibi su tüketme alışkanlığının da  azı karar çoğu zarar.. Şimdide çok fazla su içtiğiniz zaman vücudumuza nasıl etkiler veriyor onu inceleyelim.

Çok su tüketmenin etkileri

 • Aşırı terleme
 • Derin uykuya dalmanızı engelleyebilir.
 • Su zehirlenmesi yaşayabilirsiniz.
 • Aşırı derecede tuvalete çıkma ihtiyacı yaşarsınız.
 • Mide bulantısı yaratabilir
 • Fazla mineral kaybına sebep olur
 • Böbrekleri yorar.

Aşırı su tüketmek ciddi sorunlara sebep olabiliyor. Çok su içmek sizi sağlıklı değil aksine sağlıksız forma sokabilir. Bu yüzden günlük tüketeceğiniz su miktarını ayarlamak önem arz ediyor. Günlük hayatınızı daha verimli ve enerjik geçirmek adına su tüketimine ayrı bir özen gösterilmesi gerektiğinin bilinciyle hareket etmeliyiz. Halk arasında su tüketimiyle ilgili paylaşılan çok fazla yanlış bilgi var bunlardan bir kaçına değinmek istiyorum.

Su tüketimiyle ilgili yanlış bilinenler

Sizlere kulağıma gelen, bir çok insandan duyduğum su tüketimiyle ilgili yanlış bilgileri aktarmam gerekiyor. Belki sizlerde bu yanlışları günlük hayatınızda uyguluyor olabilirsiniz. Türk milleti olarak bir şeyleri yanlış öğrenmeye çok meyilliyiz. Araştırmayı sevmiyoruz kulağımıza gelen ilk bilginin doğruluğuna hemen inanıyoruz.

Su içme hakkında doğru bilinen yanlışlar ;

Çok fazla su içmek faydalıdır !

Maalesef faydalı değil yukarıda çok su içmenin vücudumuza ne gibi etkiler sağlayabileceğini paylaştık.

Terlemiyorsak su içmeye gerek yok!

Vücudumuz sürekli kendi ısısını korumaya çalışmakta programlanmıştır. Bunu yaparken su kaybına uğrar ve bunu uygularken terlemek zorunda değil. Su içmek için terlemeyi beklemeyin.

Su bende ödem yapıyor !

Su ödem yapmaz. Özellikle bayanların yaşadığı bu sorunun çözümü için şeker ve tuzu hayatınızdan azaltmanızı önerebilirim.

Yemek yerken su içmek sağlıklı değil !

Kesinlikle yanlış, aksine yemek yerken su içmek sindirim sisteminizin daha verimli çalışmasına sebep olur.

Ayakta su içmek zararlıdır !

Ağız ile bağırsak arasındaki mesafe otururken veya ayaktayken herhangi bir değişime uğramaz. Suyun mideye inme şiddeti veya süresinde herhangi bir farklılık yoktur.

Su içerken uyguladığımız yanlış bilinen gerçekleri öğrendiğimize göre konumuzda cevaplandırmayı  hedeflediğimiz başlığa gelelim. Ayrıca sitemizin içeriğinde bulunan Sağlıkla ilgili doğru bilinen yanlışlar makalesini incelemenizi tavsiye ederim.

Günlük Su İhtiyacı, Günde kaç litre su tüketmeliyiz ?

Günlük su ihtiyacı

Aslında bunun için net bir rakam veremeyiz. Kişinin sağlık koşulları, kilosu, cinsiyeti, yaşadığı iklim ve günde harcadığı efor bu oranda farklılıklara sebep olabilir. Örneklemek gerekirse düzenli spor yapan biri ile hayatını egzersiz yapmadan yaşayan biri arasında tüketeceği su miktarı oranında farklılık olacaktır. Ayrıca çok kilolu biriyseniz yine günde tüketmeniz gereken su miktarı, zayıf birine göre farklılık gösterecektir. Bu miktarı etkileyen çok fazla çevresel faktör bulunmaktadır. Aşağıda sizlere ortalama günde içmeniz gereken su miktarlarını başlıklar halinde paylaşacağım kendiniz için bu başlıklardan birini benimseyebilirsiniz. Ayrıca  gün içerisinde yediğiniz her bir gıdadan belirli oranda su alırsınız. Paylaşılan oranların toplam almanız gereken oranlar olduğunu unutmayın.

Düzenli spor yapan biri günde kaç litre su tüketmelidir ?

Düzenli spor, egzersiz yapan birey terleme yoluyla vücudundan çok fazla suyu dışarıya atar. Normal birine göre daha fazla su tüketmesi gerekir aşağıda ortalama içmeniz gereken su miktarını paylaşıyorum.

Günlük su ihtiyacı; 1.5 – 2 litre normal koşullar altındaki ihtiyacınızı karşılamaktadır.

Günlük su ihtiyacı; 2.5 – 3 litre düzenli spor / fitness yapanların ihtiyacıdır.

Günlük su ihtiyacı; 3 – 4 litre en az 2 saat spor yapanlar için şart.

Normal ( Sedanter ) biri günde kaç litre su tüketmelidir ?

Bilimsel olarak yetişkin biri  vücut ağırlığının %3 oranı kadar kadar su tüketmelidir. Bu yüzdelik hesaplamayı uygulayarak günlük ihtiyacınızı belirleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse 100 kilo biri ortalama 3 litre, 50 kilo biri ortalama 1.5 litre su tüketebilir.

Günlük su ihtiyacı; 1.5 – 2 litre su içmek ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Yaş gruplarına göre çocuklar günde ne kadar su tüketmelidir ?

Bilimsel açıklamalara göre ortalama değerleri, yaş gruplarıyla birlikte paylaşıyorum.

4 – 6  Yaş    900 – 1200 ml

7 – 8  Yaş   1 – 1,4 litre 

9-13  Yaş   2  litre

Bebeklere günde ne kadar su verilmeli ?

Araştırdığım kaynaklara ve komşum olan doktor arkadaşımdan aldığım bilgilere göre verileri giriyorum. Bu konuda doktorunuza danışmanızda fayda olduğunu hatırlatmak istiyorum.

lk 6 ay bebeğin bütün su ihtiyacını anne sütü karşılar. Anne sütünü kabul etmeyen bebekler için doktorunuzdan tavsiye almalısınız.

Yeni doğan bir bebeğin günlük su ihtiyacı yaklaşık 375 ml’dir.

1 yaşındaki bir çocuğun ortalama sıvı ihtiyacı ise yaklaşık 750 ml’dir.

kiloya-gore-su-ihtiyaciKiloya göre tüketilmesi gereken su miktarı ?

Kiloma göre kaç litre su tüketmem gerekiyor diyorsanız yandaki paylaştığımız resmi inceleyebilirsiniz.

3 litre kaç bardak su yapar ?

Cevap: 12 su bardağı

2.5 litre kaç bardak su yapar ?

Cevap : 10 su bardağı

2 litre su kaç bardak eder ?

Cevap : 8 su bardağı 

1 litre kaç bardaktır ?

Cevap : 4 su bardağı 

Yeterli miktarda su içtiğimi nasıl anlarım ?

Yukarıdaki başlıklarda bahsettiğim gibi her insanın günlük tüketmesi gereken su miktarı farklılık göstermektedir. Bunun farklı olmasının bir çok nedenini ayrıntılı bir şekilde paylaştık. Peki ben yeterli miktarda su içtiğimi nasıl anlayacağım derseniz cevabımız idrar kontrolü yapmalısınız olacak. Eğer vücut yeterli miktarda suyu aldıysa idrarınız şeffaf renkte ve kokusuz olur. Vücudunuz yeterli miktarda su almadıysa idrar rengi koyu ve kokulu olacaktır. Bu şekilde günde yeterli sıvı alıp almadığınızı kendiniz test edebilirsiniz.

Bu makalemizde Günlük su ihtiyacı nedir ve gün içerisinde ne kadar su tüketmeliyiz gibi soruların yanıtlarını sizlere paylaştık. Suyun hayatımızdaki önemini artık çok daha iyi biliyorsunuz. Lütfen Su içmek için susamayı beklemeyin yanınızda her daim su taşımayı alışkanlık haline getirin. Aşağıdaki yorum alanından sorularınızı iletebilirsiniz. Sağlıklı günler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir