Sağlık

Grip Olacağınızı Hissettiğinizde İlk Yapılması Gerekenler

11/10/2018

Yazar:

Grip Olacağınızı Hissettiğinizde İlk Yapılması Gerekenler

Grip Olacağınızı Hissettiğinizde İlk Yapılması Gerekenler; Önümüz kış ve dünya genelinde insanların en çok rahatsızlık duyduğu hastalıkların başında gelen grip riski hepimiz için yolda.. Grip olacağınızı erken teşhis edebilirseniz, hastalığınızın ilerlemesine engel olabileceğiniz gibi tedavi süresini de azaltma şansınız mevcut. Bu yazımızda sizlere grip olacağınızı hissettiğinizde ilk yapılması gerekenleri paylaşacağız. Aktaracağımız bilgiler bilimsel olarak uygulanmış, denekler eşleğinde araştırılmış genel bilgilerdir. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Organik hayat ekibi olarak rahatsızlıklarınızda doktorunuza danışarak hareket etmenizin en doğru yöntem olacağını öneriyoruz. Grip oluyorum galiba, Grip başlangıcı nasıl geçer diyorsanız sizi makalemizle baş başa bırakıyoruz.

Konunun içerisindeki kısayol başlıklar;

>  Grip nedir?
>  Grip ve soğuk algınlığı arasındaki fark nedir?
>  Grip olduğumu nasıl anlarım?
>  Grip olacağımı hissediyorum ne yapmalıyım?

Grip nedir?

Grip; Bulaşıcı bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Özellikle kış mevsimlerinde gribe yakalanma riski yüksektir. Mevsim geçişlerinde de griple uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlıktır.

Genelde soğuk algınlığıyla karıştırılır.

Dünya sağlık örtü tarafından paylaşılan rakamlara göre yılda 250 bin ile 500 bin arasında kişi, şiddetli grip hastalığından dolayı hayatını kaybetmektedir. Yine sağlık örgütünün paylaştığı rakamlara göre her yıl dünya üzerinde %5 – %15 birey grip hastalığına yakalanmaktadır. Bu rakamların çok yüksek olmasının sebebi grip virüsünün bulaşıcı bir hastalık olmasından kaynaklıdır.

Grip ve soğuk algınlığı arasındaki fark nedir?

Soğuk algınlığı; Hafif bir kırgınlık hissedersiniz, burun akıntısı yaşarsınız ve bununla birlikte hapşırma gibi  etkiler gözlemlenir. Soğuk algınlığında ateşiniz yükselmez. Hastalık  yatarak dinlenmenizi gerektirecek kadar ağır değildir. Bol vitamin desteği ve sağlıklı beslenmeyle tedavi süreci hızlandırılabilir.

Grip; Birden yükselen ateş, kas ve eklem bölgelerinizde şiddetli ağrılar, öksürük ve titreme gibi belirtileri vardır. Yatarak dinlenmeden kolaylıkla tedavi süreci atlatılmaz.

Grip ve soğuk algınlığı arasındaki farkı yukarıdaki paylaştığımız belirtilere göre kolaylıkla çözümleyebilirsiniz.

Grip olduğumu nasıl anlarım?

Grip hastalığının belirtileri mevcuttur bu belirtilerin çoğunu aynı anda yaşıyorsanız. Yüksek ihtimalle grip hastalığına yakanmış olabilirsiniz. Grip belirtileri;

 • Yüksek ateş
 • Soğuk terleme
 • Titreme
 • Baş ağrısı 
 • Burun akıntısı
 • Eklem ve kas ağrıları
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İshal

Grip olacağımı hissediyorum ne yapmalıyım?

Yukarıdaki belirtiler kendini hissetmeye başladı ama hala kendinizi enerjik hissediyorsunuz. Hastalığın başlangıç evresinde yapmanız gerekenler;

 • Su tüketimini artırmalısınız . Her saatte veya iki saatte bir,  bir bardak su içmeye özen gösterin.
 • Hastalığı hissettiğiniz gün uyku sürenizi biraz uzatın. Minumum 8 saat uyumaya çalışın bu süreyi artırma fırsatınız varsa muhakkak artırmaya çalışın. Daha fazla uyuyarak vücudunuz mikroplarla savaşını hızlandırın. O gün yatağa erken girmek, diğer gün sağlıklı başlamak için en doğru tercih olacaktır.
 • Uzmanlar başlangıç evresinde ılık bir duş almanın grip tedavisinde verimli olduğunu paylaşmaktadırlar. Eğer kalp rahatsızlığınız varsa doktorunuza danışmadan soğuk duş almayın. Yatmadan önce duşunuzu alıp yatağa girmek tedavi için olumlu sonuç doğuracaktır.
 • Vitamin tüketimini artırın. Mevsim meyvelerini tüketerek özellikle c vitamini alımını artırmaya çalışın.
 • Eğer fırsatınız varsa eşinize, dostunuza masaj yaptırın. Masaj sayesinde vücudunuz rahatlayacak, kan akışı hızlanacaktır.
 • Sağlıklı ve yeterli beslendiğinizden emin olun. Hastalıkların başlangıç evrelerinde iştah biraz azalır. Buna rağmen yeme alışkanlığınızı bozmamaya özen gösterin. O gün yapılan menünün sağlıklı sebzelerden oluşmasına özen gösterin.
 • Başkalarıyla çok yakın temasta olmamaya özen gösterin.

Grip olacağınızı hissettiğinizde ilk yapılması gerekenler başlıklı içeriği,  bilimsel ve uzmanların sunduğu bilgiler eşliğinde aktarmaya çalıştık. Umarız sunduğumuz önerilerin faydasını görür, gribe açtığınız savaşı en kısa sürede kazanırsınız. Sağlıklı günler.

UYARI !

İçeriğimiz de yer alan yazılı öneriler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir