Beslenme

Evinizdeki Gıdalarla Etkili Protein Diyeti

19/10/2018

Yazar:

Evinizdeki Gıdalarla Etkili Protein Diyeti

Evinizdeki gıdalarla etkili protein diyeti uygulamak ister misiniz? Daha sağlıklı bir vücut ve zinde bir hayat için protein ihtiyacını yeterli düzeyde alıyor musunuz? Kas kütlenizi artırmak gibi bir hedefiniz varsa ve yeterli miktarda protein alamadığınızı düşünüyorsanız. Satın aldığınız ürünlerin pahalı veya ulaşılamaz olduğundan şikayetçiyseniz sizler için kulağa hoş gelecek önerilerimiz var..

Evinizdeki Gıdalarla Etkili Protein Diyeti

İnsan yaşamının kalitesini belirleyen en önemli bileşen dengeli bir beslenme yoluyla sağlıklı beslenebilmektir.

Sağlıklı beslenmenin sonucu olarak da insan sağlığı herhangi içsel (genetik yolla aktarım) veya dışsal (bulunulan çevrenin sağlık üzerindeki etkisi)bir müdahale söz konusu olmadığı durumda her zaman pozitif bir zeminde yer alacaktır. Özellikle fiziksel aktivitelerle birleşen dengeli bir beslenme insan sağlığını ömrünün son anlarına kadar zinde tutmaya yetecektir.

Bu kapsamda, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler kategorisinde yer alarak ekonomisi tam anlamıyla istenen boyuta ulaşmamış bir iktisadi ortamda, diyetlerde tavsiye edilen gıdaların fiyatları herkesin erişebileceği ölçüde olamayabilmektedir.

Bu nedenle bu yazımızda sağlıklı bir bedene sahip olmak isteyip de bunun için önemli bir bütçe ayıramayan kişiler için neredeyse hepimizin buzdolabında yer alan gıdalarla sağlıklı bir gıda listesi hazırladık.

Öneri: Ucuz ve sağlıklı beslenme önerileri

Öncelikle dengeli beslenme için yağ, karbonhidrat ve proteinin dengeli olarak alınmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kesinlikle birine fazlaca ağırlık verip ötekileri tamamen dışlamak dengeli beslenme, dolayısıyla sağlıklı beslenme hedefine hizmet etmeyecektir.

Örnek bir diyet menüsü hazırlamak istediğimizde ilk işimiz tabi ki ihmal edilmeyen ve güçlü olarak yapılmış bir kahvaltı olmalıdır. Bunun için normal kahvaltı menümüzde ihmal edilmemesi gereken en önemli gıdalar taze sebzeler ve mümkün olduğunca yağ, un, şeker ve tuz gerektirmeyen gıdalar olmalıdır. Bu nedenle kahvaltı soframızdan kaldırmamız gereken en önemli gıda yağlı kızartmalar ve hamur işleri olmalıdır. Ancak bunlara tam anlamıyla veda etmemiz kolay olmuyorsa eser miktarlarda sadece nefsinize küçük bir tatmin sağlaması için kullanabilirsiniz.

Kahvaltı önerileri

Kahvaltı menüsünde peynir olarak lor çeşidi seçmeniz hem bütçenize hem vücudunuza önemli katkı sağlayacaktır. Çünkü yağsız lor peynirinin 100 gramında 0,3 gram yağ mevcutken 10.3 gram protein mevcuttur. Üstelik en ucuz peynir çeşidi olarak da lor peyniri diğer peynirlerden ayrılmaktadır. Bunun yanında bir adet yumurta ile de yine protein ve sağlıklı yağ ihtiyacınızın önemli bir bölümünü karşılamış olacaksınız. Sadece yumurta ve lor peyniriyle vücudunuza giren protein miktarı 17 gram civarında olacakken yağ miktarı ise 5-6 gram aralığında olacak. Karbonhidrat miktarı ise söz konusu olamayacak ölçekte olacaktır. Bu iki ürünü kahvaltının ana maddeleri olarak belirledikten sonra yanlarına zeytin ile birlikte mevsim yeşillik ve taze sebzelerinden ölçülü olarak konulduğunda gayet zengin ve ekonomik bir kahvaltı elde edilerek dengeli bir öğün yaratılmış olacaktır.

Öğle ve akşam yemeği önerileri

Öğle veya akşam yemeklerinde ise 250 gramlık tavuk göğsü günlük protein ihtiyacınızın yarısından fazlasını karşılamaya yetecektir. Bunun dışında protein bakımından zengin baklagillerden, sadece yeşil mercimeğin 100 gramında 22 gram protein yer almakta olup yine bunun gibi, kuru fasulye, nohut, barbunya gibi kuru baklagillerden de kalorisi düşük, protein değeri yüksek, karbonhidrat ve yağdan dengeli temin edilmiş bir menü oluşturmak mümkündür. Hazırlanan bu yiyeceklerin yanından içerdiği 6.6’lık protein değeriyle bir kaselik yoğurdun eksik edilmemesi de önemli bir takviye aracı olacaktır. Evinizdeki gıdalarla etkili protein diyeti için yoğurdunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Daha sağlıklı ve verimli olacaktır.

Menülerde konserve gıdalar çok önerilmese de içerdiği yüksek omega 3 ve protein değerleriyle ton balıklarının yağının iyice süzüldükten sonra salataların içerisinde değerlendirilerek tüketilmesi de yine büyük bir katkı sağlayacaktır. Bunun dışında ara öğünlerde mümkünse ceviz ve bademden 3-5’er adet tüketilmesi yine sağlıklı protein teminine yardımcı olacaktır.

Çok geç saatlerde tüketilmediği ölçüde 2 bardak sütün de vereceği yaklaşık 12 gramlık protein ile ekonomik yollu protein takviyesi alınabilmektedir. Ancak sütte bulunan yağ oranının yüksek olduğunu ihmal etmeden bu miktarın üstünün vücut için fazla yağ anlamına gelebileceği unutulmamalıdır. Evinizdeki gıdalarla etkili protein diyeti için süt ürünlerini tercih ederken günlük veya bildiğiniz güvendiğiniz satıcıların ürünlerini tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Görüldüğü üzere sağlıklı bir beslenme için yukarıda sayılan gıdalarla oluşturduğunuz diyet ile sağlıklı olarak kilo alıp verebilecek ve fiziksel aktivitelerinizle vücudunuza istediğiniz şekli rahatlıkla verebileceksiniz. Pahalı protein tozları veya protein oranı artırılmış çeşitli yapay gıdalara ihtiyaç duymadan ekonomik olarak vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri temin etmiş olacaksınız. Bu sayede, hem spor yaparken vücudunuz erimemiş olarak estetik açıdan istenilen görüntüye sahip olacaksınız hem de doğal besin takviyeleriyle sağlıklı beslenme imkanını ön planda tutmuş olacaksınız.

Evinizdeki gıdalarla etkili protein diyeti başlıklı yazımız hakkında görüşlerinizi iletebilirsiniz. Yorum alanını kullanarak sizlerde evde  uyguladığınız protein beslenme şekillerini bizlere paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir