Spor

Evde Spor Yapmak | Soru – Cevap

11/10/2018

Yazar:

Evde Spor Yapmak | Soru – Cevap

Antrenörlük hayatım boyunca evde spor yapmak konusunda onlarca soruya maruz kaldım. Bu soruları  sizler için bir araya getirerek cevaplandırmayı planlıyorum. Reklam yapmayı pek seven biri değilim ama aşağıdaki soruların yanıtlarını bu işin okulunu okumuş, emek vermiş, gönül vermiş biri tarafından verildiğini bilmenizi isterim. Bu yüzden biraz kendimden bahsetmek istiyorum. Akdeniz üniversitesi beden eğitimi yüksek okulu antrenörlük bölümü mezunuyum. Hali hazırda özel bir kolejde beden eğitimi öğretmeni olarak görev yapıyorum. Eski bir yüzücüyüm, lisanslı olarak yıllarca yüzdüm. Öğretmenliğe ek olarak yüzme antrenörlüğü yapıyorum. Fitness ve tenis antrenörlük belgelerim de mevcut. Boş zaman buldukça fitness, yüzme branşlarını yaparak hem fiziğimi hemde sağlığımı korumaya özen gösteriyorum. Her şeyden önemlisi  spor yapmayı seven bir insan olarak sizlere tecrübelerimi ve bildiklerimi paylaşacağım. Yukarıda bahsettiğim gibi şimdiye kadar tarafıma sorulmuş tüm soruları cevaplandırmaya çalışacağım. İlk sorumuzla başlayalım.

Soruların kısayol tuşları
>  Evde spor yapılır mı?
>  Evde spor yapmak işe yarar mı?
>  Evde spor yaparak zayıflamak mümkün mü?
>  Kilo almak için evde spor yapılır mı?
>  Evde spor yaparak kas yapılır mı?
>  Evde spor aç karnına mı tok karnına mı yapılır?
>  Evde spor sabah mı yapılmalı akşam mı yapılmalı?
>  Evde hangi sporlar yapılır?
>  Evde spor öncesi ısınma nasıl olur?
>  Evde spor için uygulama var mı?
>  Evde spor aletleri olmadan nasıl spor yapılır?
>  Evde spor yapmak istiyorum
>  Sorunu Sor Cevaplayalım

Evde spor yapılır mı?

Evde spor yapılır arkadaşlar. Hemde çok güzel yapılır. O hayalini kurduğunuz karın kaslarını evde, kendi şartlarında yapan çok insan tanıyorum. Önemli olan istemek, konsantre olmak, öğrenmeye açık olmak ve gerekli şartları yerine getirmek. Egzersizleri uygulayabilmeniz için yeterli alan yaratmalı ve hangi branşa veya branşlara yoğunlaşacaksanız ona göre malzeme temin etmeli veya üretmelisiniz. Uygulayacağınız egzersizler hakkında doğru, bilimsel bilgileri öğrenip, sporunuzu bu bilgiler üzerinden yapmalısınız. Öğrenmeye, araştırmaya açık biri değilseniz spor salonlarına yönlenmeniz daha doğru olacaktır. Oradaki antrenör arkadaşlar sizi ihtiyacınıza göre yönlendirebilir.

Evde spor yapmak işe yarar mı?

Evde spor yapmak işe yarar arkadaşlar. Hedeflerinizi belirledikten sonra doğru ve düzenli antrenman programı uygulanırsa başarılı olmamanız için hiç bir sebep yok.. İnsan oğlunun istedikten sonra yapamayacağı hiç bir şey yok. Konuyla alakalı yüzme branşından örnek bir video paylaşmak istiyorum. Düzenli sporla birlikte beslenmenize ve dinlenmeye dikkat ederseniz, evde spor yaparak fit bir fiziğe ve sağlıklı bir vücuda kavuşmanız mümkün.

Evde spor yaparak zayıflamak mümkün mü?

Bu soruyu genelde bana bayan arkadaşlar soruyor. Evde spor yaparak zayıflamanız  mümkündür. Zayıflamanız için esas olan kalori açığı yaratmaktır. Günde harcadığınız kaloriden daha azını aldığınız zaman otomatikman kilo vermiş oluyorsunuz. Kalori takibi yapmanızı şiddetle öneriyorum. Düzenli sporunuzu yapın, enerjinizi harcayın ve beslenmenize dikkat edin.  Spor yaparak kilo vermek isteyenlere önerilerim;

 • Düzenli ve programlı egzersiz yapın.
 • Kalori takibi yapın. Kalori ihtiyacı hesaplama sitesi
 • İşlenmiş gıdalardan uzak durun.
 • Şeker ve tuz tüketimini olabildiğince azaltın yapabiliyorsanız tamamen kesin.
 • Dışarıdan beslenmemeye özen gösterin. Yemeklerinizi kendiniz bildiğiniz ve güvendiğiniz ürünlerle yapın.
 • Sıvı tüketimine özen gösterin. Öneri: Günde ne kadar su tüketmeliyim
 • Uyku düzeninize özen gösterin. Öneri: Günde ne kadar uyumalıyım
 • Vücudunuzu tanımaya çalışın.
 • Araştırmaktan keyif almaya çalışın.

Kilo almak için evde spor yapılır mı?

Bu soruda bana çok sık yöneltilen sorulardan biridir. Spor yaparak kilo almanız mümkün. Spor yaparken kilo almanız için kalori fazlalığı yaratmanız gerekiyor. Günde harcadığınız kaloriden fazlasını beslenme yoluyla almanız gerekiyor. Bunun için kalori takibi yapmanızı şiddetle öneriyorum. Düzenli ve programlı egzersizlerinizi yapın ve kuvvetli beslenin. Kilo almak için spor yapanlara önerilerim;

 • Düzenli ve programlı egzersiz yapın
 • Kalori takibi yapın
 • Günlük kalori ihtiyacınızın üstüne çıkın. Kalori ihtiyacı hesaplama sitesi
 • Öğünlerinizde karbonhidrat, protein ve yağ içeren besinler tüketmeye özen gösterin.
 • Ağırlıklı olarak karbonhidratlı besinler tüketin.
 • Günlük porsiyonlarınızı artırın. Tabağınızı daha büyük bir tabakla değiştirmekle başlayın.
 • Öğün sayısını artırabilirsiniz.
 • Sıvı tüketimine dikkat edin.
 • Uyku düzeninize dikkat edin.

Evde spor yaparak kas yapılır mı?

Evde spor yaparak kas yapılır arkadaşlar. İhtiyacınız olan doğru ekipman, doğru egzersiz, doğru beslenme ve dinlenmedir. Bu şartları yerine getirirseniz spor yaparak kas kütlenizi kolaylıkla artırabilirsiniz. Öncelikle hedef belirleyin bu hedefinize uygun egzersizleri belirleyin ve bu egzersizler için gerekli araç gereçleri evinize temin edin. Daha anlaşılır olmak adına  örnek üzerinden ilerleyelim;  Halk dilinde bazu, kol kası anatomik dilde biceps kası  kütlemizin artmasını hedeflediğimizi varsayalım.  Ayrıntılı araştırmamızı yapıp kol kasımızı geliştirebileceğimiz egzersizleri bir kenara not alıyoruz. Hareketlerin doğru uygulanış biçimlerini öğreniyoruz. Bu egzersizler için gerekli araç gereçlerimizi temin ediyoruz ve programlı bir şekilde çalışıyoruz. İşte buradan sonra önemli ayrıntılar mevcut, spor yaparak kas yapmak isteyenlere önerilerde bulunmak istiyorum;

 • Kas kütlemizin onarılması ve büyümesi için temel ihtiyaçlarımızdan biri olan protein alımına dikkat etmelisiniz.
 • Günlük protein ihtiyacınızı belirleyip bu protein miktarını muhakkak almaya çalışın. Yeterli düzeyde almazsanız kas kaybı yaşayabilirsiniz. Protein ihtiyacını hesaplama sitesi
 • Her gün sürekli aynı kas gruplarını çalıştırmayın. Yıpranan kasın gelişebilmesi için dinlenmeye ihtiyacı vardır. Dinlenmesine izin verin. Eğer şiddetli bir antrenman yaptıysanız iki gün üst üste aynı bölgeyi çalışmayın
 • Uyguladığınız egzersizlerde düzenli olarak kilo artırımına gitmelisiniz. Örnek üzerinden; BARBELL CURL hareketini 20 kiloyla çalışıyoruz. Bir hafta sonra 25 kiloda aynı tekrar sayılarını çıkartmaya çalışmalıyız.
 • Çalışmalarınızda hedefleriniz doğrultusunda Yüksek ağırlık – az tekrar prensibini uygulamaya özen gösterin

Evde spor aç karnına mı tok karnına mı yapılır?

Bu sorunun cevabını bilimsel araştırmalara göre yorumlayacağım bir çok değişken olduğu için net bir yanıt veremiyorum. Size uygun olan maddeleri benimseyebilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre;

 • Düşük veya orta tempolu yapılan egzersizlerde aç ve ya tok olmanın performansa etkisi pek görülmemiştir. Yüksek tempolu egzersizlerde antrenman öncesi beslenme performansı artırmaktadır.
 • Evde egzersiz yapıyorken yağ yakımını hedefliyorsanız aç karnına çalışıyor olmanız kilo vermenize destek oluyor.
 • Uzun süren kardiyo tarzı antrenmanlar yapıyorsanız. Sakatlık riskini ve kas yıkımını önlemek adına tok karnına egzersize başlamalısınız.
 • Fitness sporuyla ilgileniyorsanız tok karnına egzersiz yapmanız öneriliyor.
 • Sabah kalkar kalmaz spor yapmak istiyorsanız. Kalkın suyunuzu için ve antrenmanınızı yapın. Daha sonra güzel bir kahvaltıyla kendinizi ödüllendirin.

Evde spor sabah mı yapılmalı akşam mı yapılmalı?

Sporu sabah mı yoksa akşam mı yapıp yapmamak tamamen size bağlıdır. Alışkanlıklarınız, iş hayatınız, düzeninize göre istediğiniz, dilediğiniz zaman spor yapabilirsiniz. Bir çok uzman bu konuda farklı görüşler sunuyor. Bu bilgileri çok doğru bulduğumu söyleyemem sadece sabah uyanır uyanmaz spor yapan arkadaşlara şunu önerebilirim; Uykudan kalktığımızda metabolizma yavaş olduğundan. Sakatlık riskini önlemek adına antrenman öncesi ısınma hareketlerinin süresini ve yoğunluğunu artırmakta fayda var.

Evde spor ne zaman yapılmalı diye bana sorarsanız; egzersiz için en doğru zaman, egzersiz yaptığınız zamandır! derim.

Evde hangi sporlar yapılır?

Evde uygulayabileceğiniz egzersiz çeşitleri inanılmaz fazla, sizlere örnek teşkil etmesi açısından aklıma gelenleri paylaşıyorum.

Yürüyüş, Fitness ( vücut geliştirme ), Bisiklet, Plates, Yoga,  Kendi vücut ağırlığınızla yapılan egzersizler, Boks, Dans vb. bir çok branş evde uygulanabilir.

Evde spor öncesi ısınma nasıl olur?

Arkadaşlar her yapılan branşla alakalı bir çok farklı ısınma hareketleri var. Bölgesel bir çalışma yapacaksanız o bölgenin diğer bölgelere göre daha çok ısınması gerektiğini sizlerde tahmin edebilirsiniz. Ben sizlere örnek teşkil etmesi adına spor öncesi ısınma videosu paylaşıyorum.

Evde spor için uygulama var mı?

Bu soru çok fazla sorulan soruların başında geliyor. Ama maalesef bunla ilgili herhangi bir deneyimim ve gözlemim mevcut değil. Telefondan indirip uyguladığım herhangi bir program yok.. Eğer sizin kullandığınız ve memnun kaldığınız akıllı telefon uygulamaları varsa yorum alanından iletin buraya dahil edelim. Bu soruyu soran arkadaşlara da verimli bir yanıt vermiş oluruz.

Evde spor aletleri olmadan nasıl spor yapılır?

Malzemeleri kullanmadan da spor yapabilirsiniz. Kendi vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz onlarca hareket çeşitleri mevcuttur. Hareketli, harekesiz uygulayabileceğiniz, gelişiminizi inanılmaz derecede etkileyecek egzersiz türleri bulunmaktadır bunlara örnek vermek gerekirse;

 • Mekik çeşitleri
 • Şınav çeşitleri
 • Plank
 • Bacak hareketleri
 • İzometrik hareketler
 • Yürüyüş
 • Squat
 • Süpermen
 • Dips
 • Barfix

Daha bir çok örnek ekleyebiliriz. Özellikle denge kordinasyon beceresi edinmek isteyenler ve spora yeni başlayanlar için kendi sporcularımda da uygulamış olduğum, izometrik hareketleri şiddetle tavsiye ediyorum.

Evde spor yapmak istiyorum

Evde spor yapmak istiyorum. Bende sağlıklı ve fit görünmek istiyorum diyorsanız. Yukarıdaki soru ve cevapları ayrıntılı bir şekilde okursanız sizi yönlendiren güzel bir evde spor yapma rehberi edinmiş olursunuz. Bu rehber sayesinde kendini geliştirebilir ve yönlendirebilirsiniz. Evde spor blog mantığıyla hazırladığımız bu sayfayı fırsat buldukça güncellemeye çalışıyorum. Ziyaretçilerden gelen yorumları sayfaya dahil ediyor ve cevaplandırıyorum.

Sorunu Sor Cevaplayalım

Aşağıdaki yorum alanını kullanarak sorularınızı iletirseniz. Yukarıya taşıyarak ve sorular kısmına alarak cevaplandırabilirim. Yoğun iş temposunda elimden geldiğince sayfayı takip etmeye çalışıyorum.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir