Beslenme

Cildinizi Yaşlanmaya Karşı Koruyan Gençleştiren Besinler

08/10/2018

Yazar:

Cildinizi Yaşlanmaya Karşı Koruyan Gençleştiren Besinler

Cildinizi yaşlanmaya karşı koruyan, gençleştiren besinler hakkında çok ayrıntılı inceleme yaptığımız içeriğimizle karşınızdayız. Sizler için bilimsel bilgileri bir araya toplayarak eşsiz bir rehber oluşturmaya çalıştık umarız memnun kalırsınız.

Bazı şeyler zamanla çok daha güzelleşir. Örneğin kaşar peyniri ya da şarap çeşitleri… Ama ne yazık ki cildimiz için durum aynı değil.  Yaşlandıkça cilt hücreleri bozulmaya başlar. İnanması zor ama yaşlanmanın ilk belirtileri, 20 ‘li yaşlarda başlıyor!

Süreci tersine çeviremesek de neyse ki yavaşlatabilir ve cildimizi uzun süre genç bir görünümde tutabiliriz. Yapmamız gereken beslenmemize biraz dikkat etmek ve bilinçli beslenmektir.

Cildinizi yaşlanmaya karşı koruyan, Gençleştiren besinler

Genç Tutan Temel Besinler

Taze ve sağlıklı besinler, hücrelerimizi aktif tutan ve yaşa bağlı hastalıkları önleyen vitaminler ve antioksidanlar içerir. Bu besinler, cildimize zararlı serbest radikallerle savaşır ve böylece yaşlanma belirtilerini büyük ölçüde azaltır.

Cilt İçin Vücuda Alınması Gerekli Besin Maddeleri

Amino Asitler: Cildin kırışıksız ve pürüzsüz olmasını sağlayan kollajen üretimini teşvik eder.

Karotenoidler: (Retinol, Beta- karoten, A vitamini) Zararlı serbest radikallerle savaşır. Bir çalışmada vücudunda yüksek düzeyde karotenoid bulunan kişilerin, daha genç görünümlü cilde sahip oldukları bulundu.

Omega-3 Yağ Asitleri: Anti inflamatuar özelliklere sahiptirler.  Çalışmalar yaşlanma sürecini yavaşlattığını saptamıştır.

Polifenoller: Polifenollerin tüketilmesi, cildimizi UV hasarından korur.  Güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar ajanı olup, hücre DNA ‘sını da hasardan korur.

D Vitamini: Bu vitamin cilt hücrelerini UV ışınlarına maruz kalmaktan korur. Cilt enfeksiyonlarını önler ve yaşlanma karşıtı etkide bulunur.

Selenyum: Cildimizin antioksidan savunmasını güçlendirir. Cilt hücrelerini UV hasarından korur ve anti-inflamatuar etkileri vardır.

C Vitamini: Cildimizi kirliliğe ve diğer çevresel etkilere karşı korur. Kollajen üretimini arttırır ve antioksidan özellikler gösterir.

E Vitamini: Cildimizi oksidatif stres karşı korur. Böylece kırışık, ödem, kızarıklık ve ciltte kalınlaşma gibi uzun vadeli yıpranmayı önler.

Flavonoidler: Oksidatif stresi önler, bu yolla yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

Yeşil Çay Polifenolleri: Yeşil çay polifenollerinin tüketimi, UV ışınları ve kimyasal karsinojenlerden dolayı oluşabilecek cilt hasarını önler.

Tüm bu yaşlanma karşıtı besinleri ve vitaminleri belirli yiyecek maddelerinden alıyoruz.

Genç Görünümlü Ciltler İçin Önerilen Yaşlanma Karşıtı Gıdalar

 • Yaban mersini

Mİrisetin, kuersetin gibi flavanoidler bakımından zengindir. Bunlar yaşlanma karşıtı bir etkiye sahip olan ve hücre hasarını önleyen C ve K vitaminleri türevleri ile diğer besleyici maddelerdir.

 • Avokado

Avokado, uçsuz bucaksız sağlık faydalarına sahip süper yiyeceklerden biridir. Potasyum A,C,E ve K vitaminleri içerir. Bu yolla da yaşlanmanın etkileriyle mücadele eder. Ayrıca antioksidanlar açısından da zengindir. Bütün bunların yanı sıra, genel sağlığımız için de tüketimi faydalıdır.

 • Nar

Narın kırmızı tohumları, selenyum, magnezyum ve proteinlerle birlikte C,D, E ve K vitaminleri gibi önemli bileşikleri içerir. Tüm bu bileşikler anti-aging etkisine sahiptir ve vücudumuzun hastalıklar ile yaşlanma belirtilerine karşı savaşmasına yardımcı olur.

 • Karpuz

Karpuz sadece sıcak ve nemli günlerde rahatlama sağlamakla kalmaz, aynı zamanda cildi, erken yaşlanmaktan da korur. Bu meyve C,E ve K vitaminleri ile selenyum, kalsiyum, manganez, potasyum, protein ve karbonhidratlar açısından da zengindir.

 • Domates

Domates likopen içerir. Likopen cildimizi güneşten korur. Kimyasal yapısı, non-provitamin A karotenoid’dir. Ayrıca domates kabuğunun, insan cildi üzerinde  antiinflamatur etkisi vardır. Domatesin içindeki flavonoidler, yaşlanmayı yavaşlatır.

 • İncir

Bu meyve, antioksidan özellikleri veren polifenoller ve flavanoidlerle doludur. İncir farklı tiplerde gelişebilecek oksidatif stresi önler, böylece cildimizi ve vücut sisteminizi sağlıklı tutar.

 • Çilek

Bu sulu kırmızı meyve, temel mikrobesinlerin bulunduğu bir güç merkezidir. Antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip fenolik bileşiklerle yüklüdür. Fenolik bileşenler Hücresel metabolizma ve hücre canlanması üzerinde etkili olurlar.

 • Limon

Limon, cildimizi sağlıklı ve parlak tutmamıza yardımcı olan mükemmel C vitamini kaynağıdır. C vitamini, cildimizi serbest radikallerin etkilerinden koruyan önemli bir antioksidandır. Ayrıca yine cilt için çok yararlı olan flavanoidleri de içerir.

 • Brokoli

Brokoli, C vitamini ve K vitamini içerir Bunların dışında potasyum folat ve diğer mineraller açısından oldukça zengindir.  Bu sebzenin yüksek antioksidan içeriği, onu yaşlanma belirtileri ile mücadele eden süper bir besin yapar.

 • Havuç

Bu gevrek ve lezzetli sebzeler mükemmel beta-karoten, potasyum ve antioksidan kaynaklarıdır. Kilo kaybına yardımcı olurlar ve cildimizi sağlıklı tutarlar.

 • Kırmızı Lahana

Yeşil lahanayla karşılaştırıldığında kırmızı lahana lutein, beta-karoten ve antioksidanlar açısından daha zengindir. Sadece sisteminizi sağlıklı tutmakla kalmaz, aynı zamanda yaşlanma sürecini de yavaşlatır.

 • Ispanak

Ispanak A vitamini ( karotenoid ),C vitamini ( cilt sağlığını destekler) folik asit ( hücre fonkisyonunu güçlendirir) ve demir ( dokuları güçlü tutar) için mükemmel bir kaynaktır. Genç görünümlü bir cilde sahip olmamıza yardımcı olan, antioksidanlar açısından çok zengindir.

 • Salatalık

%96 oranında su içerir. Ayrıca oksidatif stresi azaltan antioksidanlar açısından da çok zengindir. Aynı zamanda zararlı serbest radikalleri bloke eden tanenleri ve flavanoidleri de  içerir. Cilt sağlığı açısından tüketilmesi faydalıdır.

 • Tatlı Patates

Beta karoten, tatlı patatese turuncu rengini verir. Tatlı patates antioksidanlar açısından zengindir. Hemen hemen hiç yağ, karbonhidrat ve protein içermez. Ayrıca antienflamatuar özelliğe sahiptir.

 • Brüksel Lahanası

C vitamini ve K vitamini açısından  zengindir. K vitamini kemik sağlığı için çok iyidir. C vitamini direncimizi arttırır ve cildimizi sağlıklı tutar. Brüksel lahanası ayrıca cilt hücrelerindeki oksidatif stresi de azaltır.

 • Patlıcan

Bu sebze çok değerli antosiyaninlerle yüklüdür. Antosiyaninler, zararlı serbest radikalleri vücudumuzdan uzaklaştırır ve cildimizin geç kalmasına yardımcı olur.

Cildinizi yaşlanmaya karşı koruyan, gençleştiren yiyecekleri paylaştık şimdi sıra tercih etmeniz gereken içecekler..

İçecekler,

 • Yeşil Çay

Yeşil çay cildimizin yaşlanma sürecini yavaşlatan, polifenolleri içerir. Ayrıca cildimizdeki ekstrasellüler matriks hasarını azaltır, yani kırışıkları açar. Sabahları yeşil çay içmek için çok uygun bir zamandır. Fakat günde 3 bardaktan fazla tüketilmemesi tavsiye edilir.

 • Çay

Cildimizde antioksidanların tükenmesini önleyen, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 • Badem Sütü

Badem sütü, yüksek oranda E vitamini içerir. 28 gram badem sütü günlük E vitamini ihtiyacımızın % 37 sini karşılar. Cildimizi serbest radikallerin zararlı etkisinden korur. Süt ile zenginleştirildiğinde kuvvetli bir D vitamini ve kalsiyum kaynağı haline gelir.

Cildinizi yaşlanmaya karşı koruyan, gençleştiren içecekleri paylaştık şimdi sıra otlar ve baharatlarda..

Otlar Ve Baharatlar

 • Zerdeçal

Bu şifalı baharat, birçok sağlık sorununun cevabıdır. Ayrıca anti-aging özelliğe sahiptir. Zerdeçal yaşlanmayı hızlandıran oksidatif hasarı ve düşük dereceli enflamasyonu yavaşlatan, kurkumin adlı pigmenti içerir. Zerdeçalın tüketimi cildimiz için çok yararlıdır.

 • Maydanoz

Maydanoz sadece yemeklerimizi süslemekle kalmaz, aynı zamanda A,C K,B1 ve B3 vitaminleri için bir depo görevini üstlenir. Flavanoidler  açısından zengin, oksidatif hücre hasarını önleyen ve cildimizi parlak ve sağlıklı tutan bir üründür.

 • Sarımsak

Araştırmalar sarımsağın cilde gençlik koruyucu ve anti aginhg etkileri olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda sarımsağın, antioksidatif, antibakteriyel  ve detoks özellikleri içerdiğini de bildiriyor.

 • Safran

Bu aromatik baharat, tirozinaz aktivitesini inhibe eder. Böylece melanin oluşumunu da azaltır. Bu mekanizma, yaşlanma karşıtı bir etkiye sahiptir. Ayrıca kuersetin gibi zararlı reaksiyonları inhibe eden, fenolik bileşenler de içerir.

Cildinizi yaşlanmaya karşı koruyan, gençleştiren otlar ve baharatları paylaştık şimdi sıra diğer gıdalarda..

Diğer Gıdalar

 • Somon

Aksaksantin somona kırmızı renk veren bileşendir. İltihabi önler ve oksidatif stresi azaltır. Böylece yaşlanma belirtilerini yavaşlatır. Ayrıca somon selenyum ile doludur ve omega-3 yağ asitleri açısından da zengindir.

 • Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, oleik asit içerir. Oleik asit, yaşa bağlı reaksiyonlarda rol oynayan C-reaktif proteinin etkisini azaltır. C-reaktif vücuttaki hücre yenilenme sürecini de bozar. Zeytinyağı C-reaktifin etkisini azaltarak genç kalmamızı sağlar.

 • Kollajen Protein

Kollajen bizim sağlıklı ve genç kalmamızı sağlayan en önemli bileşendir. Deniz ürünlerinden alınan kollajen, vücudumuzdaki antioksidanların etkisini arttırır. Ayrıca cildimizi onarır. Kollajen protein, balıklar, sebzeler ve narenciye ürünlerinde bolca bulunur.

 • Bitter Çikolata

Yapılan bir çalışmada bitter çikolata tüketmenin kırışıkları önlediğini, cildin elastikiyetini arttırdığını ve hidratasyon düzeyini yükselttiğini göstermiştir. Bitter çikolatada bulunan flavanoller,  UV ışınlarının ciltte oluşturduğu tahribatı önler.

 • Fasulye Türleri

Soya fasulyesi, siyah fasulye  ya da kısaca bütün fasulye çeşitleri, yaşlanma karşıtı besinler arasındadır. Fasulye antosiyaninler ve izoflavanonlar içerir. Bu bileşikler, cilt yaşlanmasını yavaşlatır. UV ışınları ve iltihaplanmanın neden olduğu hasarı, önleyici etkide bulunur.

 • Ceviz

Yüksek düzeyde iltihaplanma, yaşlanma sürecini hızlandırır. Ceviz, vücudumuzda anti-inflamatuar etkileri olan gamma-tokoferolleri (E vitamininin bir formu) içerir. Bunun yanı sıra, UV ışınlarına maruz kalındığında hücrelerin zarar görmesini önler.

 • Susam Tohumu

Susam tohumları sesamin içerir. Bu cilt üzerinde anti-aging etkileri olan bir fitoöstrojen türü bileşiktir.

 • Arıtılmış Tereyağı

A,C,D,E ve K vitaminleriyle yüklüdür. Cildimizin gençliğini koruyan alfa-tokoferol içerir.

 • Yoğurt

En çok tüketilen ve tüketilmesi gereken fermente süt ürünlerinden biridir. Probiyotik aktivite gösteren, barsak dostu bakterilerle yüklüdür. Akademik bir çalışma, probiyotiklerin hem içsel hem dışsal yaşlanmayı yavaşlattığını ve cilde parlaklık verdiğini belirtiyor.

 • Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesi, avenantramid içerir. Bu bileşik sadece yulafta bulunur ve güçlü bir antioksidandır. Yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı etkisi vardır.

Özet

Cildinizi yaşlanmaya karşı koruyan, gençleştiren besinler başlıklı içeriğimizle besinlerin vücudumuza ve cildimize olan etkilerini ayrıntılı bir şekilde inceledik. Sağlıklı yaşayarak ve beslenerek cilt yaşlanması nasıl durdurulur, yavaşlatılır hakkında artık bilgi sahibisiniz. Bu öğrendiğiniz bilgileri hayatınızda uygulamanız dileğiyle.. özenle hazırlanan içerikten memnun kaldıysanız yorumlarınızı bekliyoruz. Sağlıklı günler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir